Zahraničné

Už je jasné, čo "upieklo" NATO proti Rusku

Belgium_NATO_Ukraine-9c4fcec5fe1f4a14a4dab6a2fcf411ea.JPEG

Pribúda čoraz viac náznakov, že Rusko priamo vojensky zasiahlo na východe Ukrajiny a zhatilo nádeje na víťazstvo Kyjeva.

Lídri NATO zverejnili, čo "ukuchtili" na summite vo Walese proti Rusku. Kremeľ totiž najprv zabral Ukrajine Krym, potom podľa analytikov podporoval separatistov bojujúcich za väčšiu samostatnosť východnej časti Ukrajiny a keď začali prehrávať, nasadil priamo svojich vojakov, naznačujú pribúdajúce informácie.

Západný svet reagoval ekonomickými sankciami a ďalšie kroky sa očakávali od stretnutia lídrov NATO.

Žiadne prelomové opatrenia sa však nečrtajú, vyplýva zo zverejneného oznamu. NATO vojensky zrejme nezasiahne a pravdepodobne zatiaľ nepostaví na hranici EÚ žiadne základne. 

Je asi rozhodnuté - najviac bude musieť ustúpiť Ukrajina

Mali by však vzniknúť jednotky, ktoré budú schopné rýchlo zasiahnuť v Pobaltí či Poľsku, kde cítia najväčšiu hrozbu zo strany Ruska. Celkovo by operačné sily mali mať 3000 až 5000 vojakov (napríklad slovenská armáda má do 15-tisíc ozbrojencov)  a do akcie budú podľa predbežných plánov schopné nastúpiť do dvoch či troch dní. 

Ďalší summit NATO by mal byť až v roku 2016, a to v Poľsku.

"Vlažný" verdikt očakával už pred oficiálnym vyhlásením napríklad šéf webu českého Reflexu Viliam Buchert. Rusko je totiž podľa neho pre Európu ekonomicky aj vojensky tak dôležité, že s ním jednoducho v dlhodobejšom spore byť nemožno.

"Pre USA i Európu je predovšetkým dôležitejšie Rusko než Ukrajina. Budú teda (predstavitelia NATO) musieť nájsť nejaké riešenie, ktoré zase povedie k lepším vzťahom s Moskvou. Bude to síce trochu nechutné a vierolomné, ale skončí sa to tak... Bohumilé postoje Severoatlantickej aliancie tak možno pomôžu tragickú situáciu na Ukrajine nakoniec upokojiť. Bude to však na úkor Ukrajincov a vlády v Kyjeve," napísal Buchert. 

NEWPORT/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti