Zahraničné

Ukrajinská armáda i povstalci dodržiavajú prímerie: Takto vyzerá mier

Mier na Ukrajine.
Mier na Ukrajine. Zdroj: TASR/AP

Dohoda o prímerí zahŕňa výmenu zajatcov, poskytovanie humanitárnej pomoci a stiahnutie ťažkých zbraní z bojiska.

Ukrajinská armáda i povstalci podľa dostupných informácií dodržiavajú dohodnuté prímerie na východe krajiny, ktoré začalo platiť v piatok od 18.00 h miestneho času (17.00 h SELČ). 

Oznámila to dnes televízia BBC s odvolaním sa na svojich reportérov z Donecka a Mariupolu. Podľa ich vyjadrení bol v oboch konfliktných zónach v noci nadnes pokoj a neobjavili sa overené správy o bojových stretoch alebo vojenských akciách.

Podľa nepotvrdených informácií došlo k ostreľovaniu pozícií ukrajinskej armády neďaleko doneckého letiska. Dodržiavanie pokoja zbraní monitorujú pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Dohoda o prímerí, dosiahnutá na piatkových rokovaniach v bieloruskej metropole Minsk, okrem iného zahŕňa výmenu zajatcov, poskytovanie humanitárnej pomoci a stiahnutie ťažkých zbraní z bojiska.

Podľa ukrajinského prezidenta Petra Porošenka by k výmene zajatcov na oboch stranách mohlo dôjsť už dnes. Rovnako v priebehu dnešného dňa by mal do východoukrajinského Donecka vyraziť z Ruska ďalší humanitárny konvoj, a to v spolupráci s Medzinárodným výborom Červeného kríža.

Na dohodu o prímerí by mali nadviazať ďalšie rokovania o dlhodobom riešení konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý si vyžiadal už okolo 2600 životov.

DONECK/MARIUPOL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti