Zahraničné

Islamisti využívajú deti na samovražedné atentáty

Chlapec sa nechal vyfotiť s kalašnikovom v ruke
Zdroj: Internet

Od začiatku tohto roka bolo v Iraku zabitých alebo zmrzačených viac než 700 detí. Chlapcov vo veku okolo 13 rokov islamisti využívajú aj pri prevoze zbraní.

Radikálna militantná organizácia Islamský štát (IS) využíva ako samovražedných atentátnikov aj deti, uviedla v New Yorku osobitná vyslankyňa generálneho tajomníka OSN pre deti v ozbrojených konfliktoch Leila Zerrouguiová.

Vo svojom prejave počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN spresnila, že chlapcov vo veku okolo 13 rokov islamisti využívajú pri prevoze zbraní, na stráženie strategicky dôležitých objektov, ale aj pri zatýkaní civilistov.

„Ďalšie detí sú zneužívané ako samovražední atentátnici," upozornila. Z údajov OSN vyplýva, že od začiatku tohto roka bolo v Iraku, zabitých alebo zmrzačených viac než 700 detí. Na časti územia Iraku a v severnej Sýrii Islamský štát vyhlásil kalifát.

Zerrouguiová vo svojom vyhlásení vyjadrila pobúrenie nad neúctou k ľudským životom, ktorú svojím konaním prejavujú extrémistické skupiny ako Islamský štát či Boko Haram, operujúca v Nigérii.

IS, nábožensko-extrémistická skupina, ktorá ovláda rozsiahle oblasti Sýrie a Iraku, vyvolala 19. augusta vo svete šok a pobúrenie zverejnením záznamu z popravy uneseného Američana, 40-ročného novinára Jamesa Foleyho.

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti