Zahraničné

Obama odkázal islamistom: Ak ohrozíte Ameriku, nenájdete nikde bezpečie

Barack Obama
Zdroj: TASR

Podľa Obamu IS nepredstavuje nebezpečenstvo len pre krajiny Blízkeho východu a severnej Afriky, ale ohrozuje aj životy, zdravie a majetok Američanov, ktorí v týchto oblastiach pôsobia.

Spojené štáty budú stáť na čele širokej koalície, ktorá povedie vytrvalé a neľútostné ťaženie zamerané na zničenie militantov z organizácie Islamský štát (IS) bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, uviedol dnes v prejave k národu Americký prezident Barack Obama, ktorého citovala agentúra Reuters. 

"Toto protiteroristické ťaženie budeme viesť prostredníctvom vytrvalého a neľútostného úsilia o zničenie ISIL, nech sa nachádza kdekoľvek, a to pomocou našich vzdušných síl a podpory, ktorú budeme v ešte väčšej miere poskytovať pozemným silám našich spojencov," povedal Obama pred Bielym domom v predvečer 13. výročia teroristických útokov na Spojené štáty z 11. septembra 2001. 

Podľa Obamu IS nepredstavuje nebezpečenstvo len pre krajiny Blízkeho východu a severnej Afriky, ale ohrozuje aj životy, zdravie a majetok Američanov, ktorí v týchto oblastiach pôsobia.
"Jasne som povedal, že zničíme teroristov, ktorí ohrozujú našu krajinu bez ohľadu na to, kde sú. To znamená, že zakročíme proti ISIL nielen v Iraku, ale aj v Sýrii. To je základný princíp môjho chápania úradu prezidenta: Ak ohrozíte Ameriku, nenájde sa pre vás bezpečné útočisko," povedal Obama.

Americký prezident zároveň sľúbil, že do Iraku vyšle ďalších 475 vojenských poradcov, ktorí posilnia kontingent približne 1000 príslušníkov amerických ozbrojených síl, ktorí už v Iraku pôsobia.

Spojené štáty sa podľa jeho slov nenechajú vtiahnuť do ďalšej pozemnej vojny, ich špecialisti však budú poskytovať rady a výcvik irackým ozbrojeným silám a Kurdom, čeliacim IS v pozemných operáciách v Iraku.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.