Absurdné zatýkanie v Rusku: Polícia zadržala muža, ktorý stál s prázdnym bielym papierom

Absurdné zatýkanie v Rusku: Polícia zadržala muža, ktorý stál s prázdnym bielym papierom

Akékoľvek verejné demonštrácie sú totiž v Novosibirsku zakázané.

Od počiatku invázie na Ukrajine sa v Rusku začali hromadné protesty proti vojne. Nie každý totiž s rozhodnutím Moskvy súhlasí. Aj preto polícia doposiaľ zatkla približne 14-tisíc ľudí a uväznila asi 170 z nich. Nie každý zadržaný sa však zúčastnil hromadného protestu či otvorene prejavovala svoj nesúhlas s vojnou. Agentúra Reuters zverejnila video zachytávajúce zásah polície voči mužovi, ktorý v rukách drží len čistý papier. 

Nemenovaný Rus sa sám prechádzal po ulici v meste Novosibirsk s hárkom papiera. Nič nehovoril, neskandoval heslá, iba kráčal. V tom niekto povie, že „ten muž chce provokovať, vyšiel s prázdnym papierom“. K mužovi sa následne priblížila polícia, ktorá ho začala preverovať. Vypýtali si od neho doklady a pýtali sa ho, prečo tam stojí s prázdnym papierom. „Len som s ním kráčal,“ reagoval.

Policajt následne informuje muža, že na území mesta Novosibirsk je zakázaná akákoľvek verejná demonštrácia aj pre jednu osobu. „Inými slovami, ak tomu rozumiem správne, tak aj to, čo teraz robíte. Ak s tým neprestanete, zo zákona vám musíme zabrániť v pokračovaní nezákonnej činnosti,“ vysvetlil policajt.

Muž s papierom však bez akejkoľvek reakcie zostal stáť a pokračoval v držaní papiera. Polícia ho preto zadržala. „Zobrali ho. Takto policajti postupujú aj v prípade, že na ulicu vyjde muž s prázdnym papierom, bez akýchkoľvek sloganov. Ide o absurdné postupovanie,“ povedal autor videa, ktorý celú situáciu natočil.  

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti