Zahraničné

Britská kráľovná Alžbeta II. prelomila mlčanie: Tu je jej odkaz Škótom

Kráľovná Alžbeta
Zdroj: Profimedia.sk

Vyzvala pritom Škótov, aby dôkladne zvážili svoje rozhodnutie.

Britská kráľovná Alžbeta II. prelomila v nedeľu svoje mlčanie ohľadne nadchádzajúceho referenda o nezávislosti Škótska. Vyzvala pritom Škótov, aby dôkladne zvážili svoje rozhodnutie, oznámila agentúra Reuters.

"Verím, že ľudia budú veľmi starostlivo rozmýšľať o budúcnosti," povedala Alžbeta krátko po tom, ako sa zúčastnila na bohoslužbe neďaleko svojho škótskeho panstva Balmoral. Týmito slovami reagovala na poznámku týkajúcu sa referenda, ktorú vyslovil jeden z miestnych priaznivcov, ktorí ju prišli pozdraviť.

Zdroje z Buckinghamského paláca následne zdôraznili, že kráľovná ani prinajmenšom nenaznačila, ako by mali Škóti hlasovať, čo ponecháva plne na ich rozhodnutí. V otázke referenda zostáva podľa paláca striktne nestranná a neutrálna, ako ju k tomu zaväzuje aj britská ústava.

Kráľovná trvá na svojej neutralite napriek výzvam niektorých konzervatívnych poslancov, aby pred historickým hlasovaním jasne vyslovila svoj názor na celú záležitosť.

Alžbeta II. by pravdepodobne zostala formálnou panovníčkou Škótska aj v prípade, ak by sa Škóti 18. septembra vyslovili za ukončenie vyše 300-ročnej únie s Anglickom.

Škótsko je dlhodobo Alžbetinou srdcovou záležitosťou. Jej matka bola Škótka a ona sama strávila v Škótsku veľkú časť svojho detstva a tam sa narodila aj jej zosnulá sestra Margaret. Na panstvo Balmoral kráľovná každoročne cestuje počas letných prázdnin.

David Beckham vyzýva Škótov, aby hlasovali za zachovanie britskej jednoty

Bývalý anglický futbalista David Beckham vyzval voličov v Škótsku, aby v nastávajúcom referende hlasovali proti nezávislosti.

V otvorenom liste v rámci kampane Let's Stay Together (zostaňme spolu) niekdajší futbalový kapitán hovorí: "Moja úprimná nádej je, že budete hlasovať za to, aby sme predĺžili našu historickú väzbu, ktorá bola po stáročia veľmi úspešná."

Beckham hovorí, že "to, čo nás spája, je oveľa väčšie než to, čo nás rozdeľuje".

Beckham hral v rokoch 1992-2003 za Manchester United pod vedením škótskeho trénera Alexa Fergusona. 

S hrdosťou tiež hovorieva, že mu bolo cťou byť členom vyslaneckého tímu, ktorý sa postaral o to, že v roku 2012 sa letná olympiáda konala v Londýne.

Prieskumy pred štvrtkovým referendom naznačujú tesný súboj medzi stúpencami a odporcami škótskej nezávislosti; oba tábory preto na posledné dni pred plebiscitom plánujú intenzívnu kampaň.

Ak sa Škóti rozhodnú pre samostatnosť, od Spojeného kráľovstva by sa oddelili v priebehu 18 mesiacov.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.