Zahraničné

Islamský štát je už aj na severe Afriky

Islamský štát IS.
Islamský štát IS. Zdroj: TASR/AP

Analytici nepredpokladajú, že by "Vojaci kalifátu" boli schopní uskutočniť v Alžírsku teroristické akcie väčšieho rozsahu.

Od severoafrickej odnože al-Káidy sa odčlenila nová skupina pod vedením kľúčových veliteľov, ktorí prisahali vernosť organizácií Islamský štát (IS), bojujúcej v Sýrii a Iraku. Oznámila to v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie, ktoré zverejnili džihádistické webové stránky. 

Za vodcu novovytvorenej skupiny s názvom Vojaci kalifátu (Džúnd al-Chiláfa) za vyhlásil Chálid abú Sulajmání, doterajší veliteľ takzvaného centrálneho regiónu organizácie Al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM). K odídencom sa pridaj aj veliteľ AQIM pre oblasť východného Alžírska, ktorá bola doteraz hlavnou základňou tejto odnože al-Káidy. 

"V islamskom Maghribe máte mužov, ktorí poslúchnu, ak im dáte rozkaz," uviedol Sulajmání v prísahe vernosti vodcovi IS abú Bakrovi Bagdádímu. 

Vytvorenie novej skupiny poukazuje na prehlbujúce sa súperenie medzi al-Káidou a IS o vedúcu pozíciou v medzinárodnom džihádistickom hnutí, uviedla agentúra Reuters. ä

Analytici nepredpokladajú, že by "Vojaci kalifátu" boli schopní uskutočniť v Alžírsku teroristické akcie väčšieho rozsahu. Mohli by však zohrať úlohu pri nábore nových bojovníkov pre jednotky IS operujúce v Sýrii a Iraku.

ALŽÍR/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.