Zahraničné

Ruské embargo na potraviny bude mať na hospodárstvo EÚ drvivý dopad

Nakupovanie
Zdroj: Thinkstock/ Pixland

Ruská federácia je totiž druhým najväčším vývozným trhom pre európske poľnohospodárke produkty.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes na úvod plenárnej schôdze v Štrasburgu rokovali o ruskom zákaze dovozu poľnohospodárskych produktov z EÚ, ktoré Moskva zaviedla 7. augusta ako odvetu za predošlé sankcie zo strany Bruselu.

Europoslanci skonštatovali, že ruské embargo na vybrané druhy potravín bude mať na hospodárstvo EÚ drvivý dopad. Ruská federácia je totiž druhým najväčším vývozným trhom pre európske poľnohospodárke produkty. Na druhej strane, 43 percent celkového ruského dovozu pochádza z EÚ.

Minulý rok dosiahla celková hodnota vývozu poľnohospodárskych produktov z EÚ do Ruska 11,3 miliardy eur. Očakáva sa, že súčasný ruský zákaz sa dotkne dovozu v hodnote 5,1 miliardy eur s tým, že niektorý tovar alebo krajiny budú embargom postihnuté viac než ostatné.
Medzi najpostihnutejšie krajiny - na základe spracovaných štatistík o vývoze za rok 2013 - bude patriť Poľsko a Litva, ďalej Nemecko, Holandsko, Dánsko, Fínsko, Španielsko a v menšej miere Belgicko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko a Rakúsko.

Europoslanci pripomenuli, že ruské obchodné protiopatrenia sa týkajú mäsa, mliečnych produktov, ovocia a zeleniny. Európska komisia už na ruský zákaz reagovala formou krátkodobých podporných oparení v hodnote 155 miliónov eur. Zamerala sa pritom na odvetvia, ktoré boli zasiahnuté ako prvé. Podporila tak najmä pestovateľov ovocia a zeleniny, ktoré podliehajú rýchlej skaze, a výrobcov masla a syra.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.