Zahraničné

Európsky aj ukrajinský parlament ratifikovali asociačnú zmluvu

Prezident EÚ (vľavo) Martin Schulz na stretnutí s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.
Prezident EÚ (vľavo) Martin Schulz na stretnutí s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Zdroj: TASR

V európskom parlamente za ňu hlasovalo 535 poslancov, 127 bolo proti.

Parlamenty Ukrajiny a Európskej únie dnes súbežne ratifikovali asociačnú dohodu medzi Kyjevom a Bruselom.

V ukrajinskom parlamente návrh podporilo 355 poslancov, pričom minimálna hranica bola 226 hlasov. Prezident Petro Porošenko podpísal dokument ihneď po jeho ratifikácii Verchovnou radou a vyzval vládu, aby do stredy tohto týždňa pripravila návrh implementácie dohody, napísala agentúra RIA Novosti.

Politickú časť asociačnej dohody podpísali strany v marci - po zosadení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Súčasný prezident Porošenko podpísal ekonomickú časť dohody v júni.

Prvý krok na ceste Ukrajiny do EÚ

Podľa Porošenka je ratifikácia dohody prvým krokom k členstvu Kyjeva v EÚ, vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

"Od druhej svetovej vojny ani jedna krajina nezaplatila takú vysokú cenu za právo stať sa európskou," povedal Porošenko pred poslancami Verchovnej rady. Jeho prejav prostredníctvom videoprenosu sledovali aj poslanci v Európskom parlamente v Štrasburgu.


"Povedzte mi, prosím, kto sa po tomto odváži zatvoriť Ukrajine dvere do Európy? Kto bude proti potenciálnemu členstvu (Ukrajiny) v EÚ, k čomu sme dnes urobili prvý, ale najrozhodnejší krok?" spýtal sa Porošenko.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz označil ratifikáciu za "historickú" chvíľu a "okamih slávy" pre demokraciu, približuje agentúra DPA. Porošenko podpísal dokument ihneď po jeho ratifikácii Verchovnou radou a vyzval vládu, aby do stredy tohto týždňa pripravila návrh implementácie dohody.

Politickú časť asociačnej dohody podpísali strany v marci - po zosadení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Súčasný prezident Porošenko podpísal ekonomickú časť dohody v júni.

ŠTRASBURG,KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.