Lídri troch hlavných britských strán dali posledný "sľub"

Britský premiér David Cameron sa snaží presvedčiť Škótov, aby zostali v Spojenom kráľovstve.
Britský premiér David Cameron sa snaží presvedčiť Škótov, aby zostali v Spojenom kráľovstve. Zdroj: TASR

Trojica sa vo vzácnej jednote usiluje presvedčiť Škótov, aby zostali v 300 rokov trvajúcej únii so zvyškom Spojeného kráľovstva

Britský premiér a vodca konzervatívcov David Cameron, líder liberálnych demokratov, vicepremiér Nick Clegg a vodca opozičnej Labouristickej strany Ed Miliband sa obrátili na Škótov v článku nazvanom Sľub, ktorý dnes na titulnej stránke zverejnil denník The Daily Record. Lídri troch hlavných britských strán sa v ňom na poslednú chvíľu pokúšajú presvedčiť Škótov, že ak odmietnu hlasovať za nezávislosť vo štvrtkovom referende, Škótsko dostane viac právomocí.

Trojica britských politikov v článku sľubuje, že "hlasovanie za NIE prinesie rýchlejšiu, bezpečnejšiu a lepšiu zmenu ako odčlenenie". Škótsky parlament, sľubujú, dostane nové rozšírené právomoci, informovala agentúra DPA. Cameron, Clegg a Miliband sa vo vzácnej jednote usilujú presvedčiť Škótov, aby zostali v 300 rokov trvajúcej únii so zvyškom Spojeného kráľovstva, pretože posledný predvolebný prieskum ukázal, že hlasovanie bude tesné.

Britskí polici v článku Škótov ubezpečujú, že ich parlament bude mať výhradnú kontrolu nad rezortom zdravotníctva, čo bola najhorúcejšia téma debaty pred referendom. Zmeny budú nasledovať podľa časového plánu, ktorý vytvoril bývalý labouristický premiér Gordon Brown minulý týždeň a do platnosti vstúpia v piatok, na druhý deň po referende, dodávajú.

Škótsky prvý minister Alex Salmond odmietol prísľub a označil ho za "zúfalú ponuku ničoho v posledných minútach", ktorá "neodradí ľudí v Škótsku od veľkej príležitosti prevziať budúcnosť Škótska do vlastných rúk".

Takmer 4,3 milióna škótskych voličov sa zaregistrovalo na štvrtkové referendum, s cieľom odpovedať na otázku, "Má byť Škótsko nezávislou krajinou?"

Najčerstvejší "prieskum prieskumov" - súhrn šiestich prieskumov Johna Curtica, profesora politických vied na Strathclydskej univerzite, ukázal, že 51 percent Škótov je proti nezávislosti a 49 percent pre nezávislosť.

EDINBURGH/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti

ONLINE: Raketový útok v Odeskej oblasti. Hlásia najmenej šesť obetí ON-LINE
  • Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22.

  • Velenie ukrajinských síl vo svojej rannej správe o situácii na bojisku tvrdí, že podľa dostupných…

  • Vojna na Ukrajine môže umožniť prekvitanie nelegálnej produkcie drog, kým budúcnosť trhu s ópiom závisí od osudu krízou zničeného Afganistanu.