Zahraničné

Dve maloleté Rakúšanky utiekli z domu bojovať za islam. Jedna je vraj už mŕtva

Samra a Sabina v liste na rozlúčku rodičom oznámili, že idú do Sýrie bojovať za islam.
Zdroj: Interpol

Po dievčatách niet stopy. Interpol objavil iba fotografie, kde boli oblečené v burkách s kalašnikovmi v ruke.

Jedna z dvoch maloletých Rakúšaniek, pôvodom z Bosny a Hercegoviny, ktoré ušli z rodičovských domov vo Viedni, aby sa pripojili k džihádu, údajne prišla o život v Sýrii. V utorok o tom informovala srbská agentúra Tanjug a miestne médiá.

Zdroj: Internet

Rakúsky denník Salzburger Nachrichten uviedol, že jedno z dievčat prišlo o život v Sýrii, informáciu však doposiaľ nebolo možné nezávisle potvrdiť. Rakúske ministerstvo vnútra prostredníctvom svojho hovorcu potvrdilo, že disponuje takouto informáciou, jej pravosť však nedokáže bezprostredne overiť. Ministerstvo dodalo, že rodičia jedného z dievčat boli informovaní o smrti ich dcéry.

Informáciu o úmrtí údajne poprela jedna z dievčat prostredníctvom sociálnej siete WhatsApp, ktorá pod pseudonymom tvrdila, že obe sú nažive, informoval server Thelocal.at. Iba deň predtým rakúska tlač uviedla, že maloleté Sabina Selimovičová (15) a Samra Kešinovičová (16), ktoré v apríli utiekli z domovov a pripojili sa k džihádu, zjavne robia cez internet nábor tínedžerov z Rakúska, aby sa k nim pripojili, píše Tanjug.

Zdroj: Internet

Samra a Sabina, pôvodom z Bosny, opustili rodičovské domy 10. apríla a v liste na rozlúčku rodinám uviedli, že idú do Sýrie bojovať za islam. Odvtedy po nich niet stopy. Interpol objavil len fotografie oboch dievčat oblečených v burkách s kalašnikovmi v ruke.

Rakúskej polícii sa tento mesiac podarilo zabrániť ďalším dvom maloletým dievčatám, ktoré chceli do Sýrie odcestovať z Grazu. Podľa vlastných slov chceli ísť "do džihádu". Polícia sa domnieva, že boli inšpirované práve Samrou a Sabinou.

Viedenský denník Kronen Zeitung tvrdí, že tínedžerky pravidelne četujú na sociálnych sieťach s mladistvými, ktorým tvrdia, aký majú na fronte výborný život a velebia zabíjanie "neveriacich".
Rakúska polícia predpokladá, že extrémistické hnutie Islamský štát (IS) využíva Samru a Sabinu na verbovanie maloletých; pričom nie je bezprostredne jasné, či to robia dobrovoľne, alebo sú k tomu zo strany teroristov nútené.

Doposiaľ nie je jasné, čo viedlo dve maloleté dievčatá, ktoré sa narodili a vyrastali vo Viedni, aby sa pripojili k džihádu, pripomína Tanjug. Krátko pred útekom boli v kontakte s mladými Čečencami a navštevovali mešitu v druhom viedenskom okruhu. Bezprostredne po ich odchode sa objavili informácie, podľa ktorých sa po príchode do Sýrie tínedžerky vydali za teroristov, pravdepodobne čečenských džihádistov.

VIEDEŇ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti