Po vojne budeme žiadať reparácie, Američanom zoberieme Aljašku, vyhlásil ruský poslanec a pohrozil atómovou bombou

Po vojne budeme žiadať reparácie, Američanom zoberieme Aljašku, vyhlásil ruský poslanec a pohrozil atómovou bombou
Ruský poslanec Oleg Matvejčev. Zdroj: Profimedia.sk

Iba dva dni po odvysielaní relácie Rusko oznámilo odvetné sankcie voči predstaviteľom USA vrátane prezidenta Joea Bidena.

Ruský poslanec Oleg Matvejčev v nedeľňajšom vysielaní štátnej televízie predniesol požiadavky, ktoré jeho krajina bude vymáhať po skončení vojny na Ukrajine od Washingtonu a Kyjeva. Okrem vrátenia majetku a odškodnenia za sankcie chce späť aj Aljašku. Následne sa vyhrážal použitím atómovej bomby, píše portál The Sun.

„Po dokončení demilitarizácie Ukrajiny by sme mali začať rozmýšľať o reparáciách za škody, ktoré boli spôsobené sankciami aj samotnou vojnou. Aj to nás stojí peniaze a my by sme ich mali dostať naspäť,“ vyhlásil Matvejčev v relácii Nedeľňajší večer s Vladimirom Solovjovom. Následne dodal, že by po vojenskej akcii mal byť Rusku vrátený všetok zabavený majetok.

Lenže pri majetku by vybavovanie účtov podľa poslancových predstáv neskončilo. „Rovnako ako Antarktídu, aj Aljašku sme objavili my, takže nám patrí,“ oznámil.

V roku 1867 vyjednal vtedajší šéf diplomacie USA William H. Seward kúpu Aljašky od Ruska (cára Alexandra II) za 7,2 milióna dolárov. Objavenie ropy v zálive Prudhoe v roku 1968 a dokončenie aljašského ropovodu v roku 1977 viedli k rozmachu ropného priemyslu.

Súvisiaci obsah

A ako to chce dosiahnuť? Matvejčev zašiel až tak ďaleko, že krajinám, ktoré by odškodneniu Ruska bránili, nepriamo pohrozil jadrovým útokom.
„Myslím si, že tým, ktorí nám zobrali peniaze, by sa malo povedať: ‚Máte 24 hodín na to, aby ste rozmrazili naše fondy, inak vám pošleme to, čo viete, že máme,‘“ uviedol a dodal: „Je to vaša voľba, taktika alebo stratégia, môžete si vybrať. Ukradli ste nám naše peniaze, ste zlodeji, naša reč s vami bude veľmi krátka: guľka do hlavy.“

Iba dva dni po odvysielaní relácie Rusko oznámilo odvetné sankcie voči predstaviteľom USA vrátane prezidenta Joea Bidena, či ministra zahraničných vecí Anthonyho Blinkena. Spolu s ďalšími desiatimi politikmi z USA majú zákaz vstupu na ruské územie. Viacerí z nich sa tomuto kroku vysmiali. „Ďakujem Ruskej Akadémii za toto ocenenie za celoživotné dielo,“ komentovala na Twitteri bývalá šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti