Česi zachránili predávkovaného pacienta. Podarila sa im unikátna operácia

shutterstock_93011374.jpg
Zdroj: TASR

Počas nej 35-ročný pacient s akútnym zlyhaním pečene získal orgán, ktorý bol zošitý z časti jeho vlastnej a z časti pečene od darcu.

Lekári pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) uskutočnili unikátnu operáciu pečene. Počas nej 35-ročný pacient s akútnym zlyhaním pečene získal orgán, ktorý bol zošitý z časti jeho vlastnej a z časti pečene od darcu.

Operácia mu zachránila život a muž nebude musieť zvyšok života užívať lieky, lebo pôvodná pečeň sa môže opäť stať funkčným orgánom. Informoval o tom dnes český spravodajský server Novinky.cz.

Muž sa predávkoval paracetamolom, čiže látkou, ktorá sa nachádza v liekoch na utlmenie bolesti alebo na zníženie teploty. Muž sa chcel čo najskôr uzdraviť z virózy a udržať si zamestnanie, preto počas jedného dňa užil veľké množstvo paracetamolu.

Do IKEM ho doviezli vo vážnom stave, s akútnym zlyhaním pečene, uviedla nemocnica. Po nutných vyšetreniach ho zaradili na čakaciu listinu s najvyššou naliehavosťou. Po niekoľkých hodinách prišla ponuka orgánu. Pečeň však bola z viacerých dôvodov pre pacienta nevhodná, ale bez zákroku sa jeho šanca na život prudko oslabovala.

Muž sa predávkoval paracetamolom, čiže látkou, ktorá sa nachádza v liekoch na utlmenie bolesti alebo na zníženie teploty. Muž sa chcel čo najskôr uzdraviť z virózy a udržať si zamestnanie, preto počas jedného dňa užil veľké množstvo paracetamolu.

Auxiliárne transplantácie sa na celom svete uskutočnili zatiaľ iba v niekoľkých centrách. Tento druh transplantácie je totiž technicky veľmi národný a navyše lekári v IKEM museli riešiť aj iný problém, príjemca mal inú krvnú skupinu než darca.

V noci pred transplantáciou preto pacientovi trikrát vymenili krvnú plazmu a zbavili sa tak protilátok. Telo by inak orgán vôbec neprijalo, vysvetlil prednosta Kliniky transplantačnej chirurgie Jiří Froněk, ktorý zákrok vykonal.

Lekár potom počas 11-hodinovej operácie najprv mužovi zmenšil pečeň, následne mu odstránil ľavú časť pečene a nakoniec na zmenšenú pripojil časť pečene od darcu. Muž má teraz dve časti pečene. Transplantovaný kus pečene pomôže jeho vlastnej časti pečene, ktorú lekári v pacientovom tele nechali, zregenerovať sa a uzdraviť.

Prednosta kliniky Froněk dodal, že podobné operácie, keď majú darca a pacient inú krvnú skupinu, boli vykonané niekoľkokrát len v Ázii.

Necelé dva týždne po zákroku je pacient v stabilizovanom stave a postupne silnie. Môže ho však kedykoľvek ohroziť infekcia a aj preto muž stále zostáva v pražskom IKEM, píšu Novinky.cz.

Lekári oznámili, že otrava paracetamolom, ktorý je súčasťou voľne predajných liekov proti bolesti a teplote, patrí k najčastejším dôvodom akútneho zlyhania pečene - dochádza k nemu rýchlo, pacient bez liečby a transplantácie v priebehu niekoľkých dní umiera.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti