Bulharského expremiéra Borisova zadržali pre podozrenia z korupcie

Bulharského expremiéra Borisova zadržali pre podozrenia z korupcie
Na archívnej snímke z roku 2021 bulharský premiér Bojko Borisov odpovedá na otázky novinárov. Zdroj: TASR/BTA

K zadržaniu Borisova došlo krátko po tom, ako Bulharsko navštívila šéfka Európskej prokuratúry Laura Kövesiová.

Bulharská polícia zadržala vo štvrtok bývalého premiéra Bojka Borisova, ako aj ďalších členov jeho strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) pre podozrenia z podvodov z financiami z EÚ. TASR túto informáciu prevzala z agentúry AFP.

„Prebieha veľká operácia v súvislosti so 120 prípadmi, (ktoré vyšetruje) kancelária Európskej prokuratúry (EPPO) v Bulharsku... Bojko Borisov... bol zadržaný,“ uviedlo vo vyhlásení bulharské ministerstvo vnútra.

Policajti v rámci tejto operácie zadržali okrem trojnásobného premiéra Borisova aj jeho niekdajšieho ministra financií Vladislava Goranova, bývalú predsedníčku rozpočtového výboru parlamentu Mendu Stojanovovú a bývalú vládnu tlačovú tajomníčku Sevdalinu Arnaudovovú.

Bulharská polícia v rámci predmetnej operácie vykonáva domové prehliadky na mnohých adresách po celej krajine, dodal rezort vnútra.

„Nikto nie je nad zákonom!“, napísal predseda bulharskej vlády Kiril Petkov na Facebooku. K zadržaniu Borisova došlo krátko po tom, ako Bulharsko navštívila šéfka Európskej prokuratúry Laura Kövesiová, ktorá ocenila Petkovovo "odhodlanie a vodcovstvo" v boji proti korupcii.

Európska prokuratúra podľa Kövesiovej v Bulharsku vyšetruje 120 prípadov údajných podvodov s peniazmi z EÚ súvisiacich s verejnými tendrami, poľnohospodárskymi dotáciami, výstavbou a fondmi pre obnovu po koronavírusovej pandémii.

Prioritami Petkovovej vlády je, podľa jeho slov, transparentnosť vo verejných výdavkoch, nulová tolerancia voči korupcii a reformy justície. Premiér vlani zároveň prisľúbil, že Bulharsko bude pokračovať vo svojom prozápadnom smerovaní a zefektívni fungovanie svojho súdneho systému.

TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti