Čo Škóti stratia a čo získajú po odtrhnutí od Spojeného kráľovstva?

Škótske sukne - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Na schválenie bude stačiť jednoduchá väčšina. Volebné miestnosti sa otvoria o 07.00 h miestneho času (08.00 h SELČ).

Dnes Škóti rozhodujú v referende o odtrhnutí od Spojeného kráľovstva, na čele ktorého je Alžbeta II. Výsledkom bude buď zotrvanie Škótska v kráľovstve alebo jeho osamostatnenie sa. Na schválenie referenda bude stačiť jednoduchá väčšina hlasov.

Zásadnými otázkami, ktoré s referendom súvisia, je ekonomická životaschopnosť Škótska (a s ňou súvisiaca otázka meny nezávislého Škótska), obrana, vzťahy so zvyškom Spojeného kráľovstva či členstvo v medzinárodných organizáciách, predovšetkým v Európskej únii a NATO.

Škóti zmenili na poslednú chvíľu názor

Podpora Škótov pre nezávislosť mierne klesla na 48 percent. Ukázal to prieskum verejnej mienky agentúry Panelbase len 24 hodín pred plebiscitom.

Prieskum, ktorý nebol uskutočnený pre konkrétne médium, ukázal, že podpora škótskych voličov pre zotrvanie v Spojenom kráľovstve je 52-percentná. Z celkového počtu voličov je päť percent takých, ktorí uviedli, že sa ešte stále nerozhodli.

Ľudia budú odpovedať len na otázku - Malo by Škótsko byť nezávislý štát?

Volebné miestnosti sa pritom otvárajú už vo štvrtok o 07.00 h miestneho času (08.00 h SELČ).

Posledný prieskum agentúry Panelbase týkajúci sa škótskeho referenda bol zverejnený v sobotu 13. septembra - podporovateľov nezávislosti bolo 49 percent a zástancov spoločného štátu 51 percent, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

Referendu predchádzali rokovania medzi vládami Škótska a Spojeného kráľovstva, ktoré vyústili do tzv. Edinburskej dohody podpísanej v roku 2012 v rovnomennom meste, garantujúcej zákonnosť a uznanie výsledku referenda a zároveň stanovujúcej niektoré jeho základné parametre.

Zákon o referende 21. marca 2013 predložili do Škótskeho parlamentu, ktorý ho schválil 14. novembra a o mesiac - 17. decembra ho podpísala aj kráľovná Alžbeta II.

Negatívne ohlasy

Proti odtrhnutiu Škótska sa ozvalo viacero kritických hlasov. Už v januári 2014 britská vláda upozornila, že Škótsko v prípade osamostatnenia nebude súčasťou EÚ.

Škótsko by tak čakali zložité a dlhé rokovania ohľadne opätovného vstupu. Minister zahraničných vecí William Hague tvrdí, že by po pozitívnom výsledku referenda nastal "stav neistoty". Zároveň odštartoval sériu analýz, ktorými chce presvedčiť obyvateľov Škótska, aby nehlasovali za nezávislosť.

Zdroj: TASR

Hlasovanie za nezávislosť môže mať ešte ďalšie negatívne dopady, ktoré sú zatiaľ predmetom dohadov. Opozícia nedávno vyhlásila, že v prípade ich vlády existuje možnosť zavedenia pasových kontrol na hraniciach medzi Britániou a Škótskom.

Vyjadril sa tak vodca britskej Labouristickej strany Ed Miliband a jeho vyjadrenia podporila aj ministerka vnútra za Konzervatívnu stranu Theresa Mayová.

Naopak, presadzovatelia nezávislosti tvrdia, že aj po osamostatnení chcú ostať súčasťou NATO a Európskej únie.

Ak Škóti povedia áno, zmení sa zástava kráľovstva

Štátna zástava Spojeného kráľovstva, známa ako Union Jack, sa po prípadnom odhlasovaní nezávislosti Škótska v blížiacom sa referende bude musieť zmeniť. Britskú vládu o tom informovali jej oficiálni poradcovia.

Podľa Charlesa Ashburnera, popredného odborníka z Ústavu pre zástavy (FI), je vláda žalostne nepripravená na následky, ktoré by pre tento ikonický emblém Spojeného kráľovstva mohli vyplývať zo škótskych volieb. "Zdá sa, že nikto vo vláde nemá odvahu sa tým zaoberať," uviedol Ashburner.

Zdroj: tvnoviny.sk koláť: shutterstock.com

Lord West, ďalší kľúčový poradca zákonodarného zboru na ulici Whitehall a podpredseda parlamentného výboru pre zástavy a heraldiku, si v prípade suverenity Škótska "nevie predstaviť, ako by sa dala zachovať zástava Spojeného kráľovstva", obsahujúca historický škótsky kríž svätého Ondreja.

Ústav pre zástavy a parlamentný výbor pre zástavy a heraldiku sú hlavné poradné orgány britskej vlády v otázkach politiky zástav, prízvukuje zmienený denník.

Union Jack pochádza zo začiatku 19. storočia, keď došlo k vytvoreniu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska. Sú v ňom zahrnuté prvky troch kráľovstiev - anglického (červený kríž na bielom podklade), škótskeho (uhlopriečny biely kríž na modrom podklade) a írskeho (červený uhlopriečny kríž na bielom podklade).


ŠKÓTSKO/TASR, wikipedia.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti