Zahraničné

Škóti odmietli nezávislosť rozdielom 10 percent

Škótsko, oslavy.
Škótsko, oslavy. Zdroj: TASR/AP

Škótsky nacionalistický líder Alex Salmond akceptoval porážku v referende.

Škótski voliči v štvrtkovom referende podporili zotrvanie vo zväzku s Britániou. Vyplýva to z vyhlásenia referendovej komisie po sčítaní hlasov z 31 z celkovo 32 volebných obvodov. 

Spravodajská stanica BBC uviedla, že predbežné výsledky už nemá čo zvrátiť. Po sčítaní takmer všetkých hlasov odovzdaných v historicky významnom referende predstavitelia referendovej komisie dnes ráno uviedli, že väčšina voličov hlasovala za zotrvanie Škótska v rámci Spojeného kráľovstva. 

Podľa ešte stále neoficiálnych výsledkov sa za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve vyslovilo 55 percent oprávnených voličov, proti bolo 44 percent.

Radosť víťazov


Jedným z mála volebných obvodov, ktoré sa vyslovili za nezávislosť Škótska, bolo mesto Glasgow, kde nezávislosť Škótska podporilo 53,5 percenta voličov. V iných mestách však boli preferencie skôr v prospech zachovania súčasného stavu, a to aj v Edinburghu, kde sa proti odtrhnutiu od Británie vyslovilo 61 percent voličov.

Škótsky nacionalistický líder Alex Salmond akceptoval porážku v referende

Škótsko sa rozhodlo nestať sa nezávislou krajinou. Povedal to dnes podľa agentúry Reuters nacionalistický líder a prvý minister Škótska Alex Salmond, ktorý zároveň akceptoval porážku v štvrtkovom referende o nezávislosti Škótska.

"Vieme, že je tu väčšina pre NIE kampaň," uviedol Salmon (59) na tlačovej konferencii v Edinburghu a súčasne vyzval Škótov, aby výsledky hlasovania akceptovali. Ako dodal, vzhľadom na mimoriadne vysokú účasť na historickom hlasovaní ide o "triumf demokratického procesu", citovala agentúra AP.

Smútok porazených


Salmond podľa agentúry DPA poukázal aj na to, že za nezávislosť hlasovalo 1,6 milióna voličov, čo predstavuje "podstatný počet hlasov za nezávislosť Škótska a pre budúcnosť tejto krajiny".
Nacionalistický líder zároveň zdôraznil, že Škótsko bude teraz od Londýna očakávať, že čo najrýchlejšie dodrží svoje sľuby v súvislosti s väčšími právomocami pre Škótsko.

Päťdesiatpäť percent oprávnených škótskych voličov hlasovalo v historickom referende proti nezávislosti; za odtrhnutie od Británie sa vyslovilo 45 percent voličov; volebná účasť predstavovala 86 percent.

Voličská účasť, o ktorej sa nám môže iba snívať

Prvé výsledky prišli z volebných obvodov s menším počtom ľudí a o výsledku volieb, v ktorých podľa prieskumu YouGov zvíťazili stúpenci únie s Britániou, rozhodnú až veľké mestá na čele s Glasgowom a Edinburghom. Celkové výsledky sa očakávajú približne v čase raňajok.

Britský premiér David Cameron bude reagovať na výsledky referenda dnes dopoludnia. Kráľovná Alžbeta II., ktorá sa počas referenda zdržiavala na letnom sídle v škótskom zámku Balmoral, bude podľa BBC reagovať písomne.

Prvé oficiálne výsledky zo škótskeho referenda naznačili, že účasť bola veľmi vysoká, od 75 až po vyše 90 percent.

Takto vyzerala horúca noc v Škótsku očami redaktorov TV  Markíza

EDINBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.