VIDEO: Ruské sily zničili veľký hutnícky závod v Mariupole

VIDEO: Ruské sily zničili veľký hutnícky závod v Mariupole
Zdroj: Twitter.com/Lesia Vasylenko

Ukrajinská poslankyňa Lesia Vasylenková informovala, že v dôsledku ruského ostreľovania došlo k zničeniu jedného z najväčších metalurgických závodov v Európe. Zverejnila tiež video, ktoré zachytáva, ako sa z oceliarskeho kombinátu pri obliehanom meste Mariupol, ozývajú mohutné výbuchy a stúpajú oblaky hustého čierneho dymu, informovala televízia Sky News.

Podľa Vasylenkovej sa terčom ruského ostreľovania stal Metalurgický kombinát Azovstaľ ležiaci na predmestí Mariupola, ktorý obliehajú príslušníci ruských inváznych síl.

"Jeden z najväčších metalurgických závodov v Európe je zničený. Ekonomické škody sú obrovské. Životné prostredie je zdevastované," napísala na Twitteri poslankyňa ukrajinského parlamentu za proeurópsku stranu Hlas.

Ostreľovanie Azovstaľu a rozsiahle škody v jeho areáli potvrdil aj poradca ukrajinského ministra vnútra Vadym Denysenko, podľa ktorého prebiehajú boje o ovládnutie závodu medzi ukrajinskou armádou a ruskými vojakmi.

Generálny riaditeľ kombinátu Enver Ckitišvili taktiež potvrdil, že došlo k ostreľovaniu závodu, avšak neuviedol, aký je rozsah škôd.

Pred začiatkom ruskej agresie mal Mariupol približne 400.000 obyvateľov a bol dôležitým centrom priemyslu, obchodu a vzdelávania. Ruské vojská zaútočili na tento strategicky významný prístav pri Azovskom mori hneď v prvý deň invázie 24. februára a odvtedy ho intenzívne bombardujú a ostreľujú, dobyť sa im ho však stále nepodarilo. V sobotu boli z obkľúčeného mesta hlásené aj pouličné boje.

V prípade, že by Mariupol padol, zaistilo by to Kremľu pozemný koridor medzi anektovaným Krymom a separatistickými regiónmi v Donbase, ktoré už ovládajú ruské sily.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti