Z domovov podľa OSN utieklo už desať miliónov Ukrajincov

Žena stojí pri rozbitom okne vo svojom byte po ruskom bombovom útoku v Kyjeve.
Žena stojí pri rozbitom okne vo svojom byte po ruskom bombovom útoku v Kyjeve. Zdroj: AP Photo/Efrem Lukatsky

Medzi ukrajinskými utečencami, ktorí sa uchýlili do zahraničia, je aj viac než 1,5 milióna detí.

V dôsledku "devastujúcej" vojny na Ukrajine opustilo svoje domovy už približne 10 miliónov ľudí, teda viac než štvrtina z celkového počtu obyvateľov krajiny. Oznámil to v nedeľu Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), podľa ktorého toto číslo zahŕňa Ukrajincov, ktorí sa uchýlili do zahraničia, aj vnútorne vysídlené osoby na ukrajinskom území. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Vojna na Ukrajine je tak ničivá, že už 10 miliónov ľudí bolo buď vysídlených v rámci krajiny, alebo utiekli do zahraničia," uviedol vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi.

Podľa nedeľňajšej aktualizovanej bilancie UNHCR od začiatku ruskej agresie 24. februára utieklo z Ukrajiny už 3 389 044 ľudí. Len od soboty sa ich počet zvýšil o ďalších 60 352. Približne 90 percent z týchto utečencov tvoria ženy a deti, keďže muži vo veku 18-60 rokov sú povinní slúžiť v armáde a nesmú opúšťať krajinu.

Detský fond UNICEF uvádza, že medzi ukrajinskými utečencami, ktorí sa uchýlili do zahraničia, je viac než 1,5 milióna detí. Zároveň varuje, že by sa časť z nich mohla stať obeťami obchodovania s ľuďmi alebo vykorisťovania. Podľa UNICEF-u je toto riziko reálne a stále rastie.

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) z Ukrajiny od začiatku ruskej invázie utieklo do susedných štátov aj zhruba 162 000 občanov tretích krajín.

Súvisiaci obsah

TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti