Zahraničné

Ruské stíhačky boli blízko USA a Kanady

Bojové lietadlo
Zdroj: Shutterstock.com

Za posledných päť rokov americké a kanadské lietadlá monitorovali pohyb ruských lietadiel v oblasti viac ako 50-krát.

Americké a kanadské bojové lietadlá sprevádzali tento týždeň ruské stíhačky, ktoré sa dostali do blízkosti vzdušného priestoru oboch krajín, ale nenarušili ho. Informovala o tom v noci nadnes agentúra Reuters.

Incident neohrozil národnú bezpečnosť USA, ubezpečil podľa dnešného vydania denníka Daily Mail predstaviteľ velenia leteckých síl (NORAD) John Cornelio.

Dodal, že za posledných päť rokov americké a kanadské lietadlá monitorovali pohyb ruských lietadiel v oblasti viac ako 50-krát. Podobné procedúry sú štandardom, uviedol Cornelio. 

Žiadne z ruských lietadiel nenarušilo vzdušný priestor Kanady či USA

Agentúra Reuters informovala, že identifikačné pásmo protivzdušnej obrany USA (ADIZ) v stredu narušilo šesť ruských lietadiel.

V reakcii nato vzlietli z aljašskej základne dve americké stíhačky F-22, ktoré západne od polostrova vypozorovali dve ruské tankovacie lietadlá IL-78, dve ruské stíhacie lietadlá Mig-31 a dva ruské bombardéry.

Vo štvrtok došlo k podobnej situácii v kanadskej identifikačnej zóne, pričom hlavnými aktérmi boli opäť dva ruské bombardéry s dlhým doletom.

Náčelník tlačovej služby ruského letectva Oleg Kočetkov pred tým avizoval, že ruské stíhačky a bombardéry, ako aj ďalšia letecká technika sa zúčastňuje na vojensko-taktickom cvičení v Arktíde.

Cieľom manévrov je nácvik spoločného postupu pri ochrane vzdušných hraníc, lokalizácia vzdušných cieľov, zásah pozemných cieľov a únik pred útokom letectva alebo protivzdušnej obrany.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.