Zahraničné

Až do októbra vám tieto dámy naservírujú zlatý mok. Ale za viac

Čašníčka s píšťalkou nesie poháre piva počas otvorenia 181. ročníka festivalu Oktoberfest v Mníchove.
Zdroj: TASR

V juhonemeckom Mníchove sa totiž začal tradičný Oktoberfest. Organizátori čakajú, že návštevníci vypijú 7 mil. litrov piva.

Tradičné pivné slávnosti Oktoberfest sa dnes oficiálne začali v Mníchove. Ich 181. ročník otvoril na pravé poludnie nový starosta Mníchova Dieter Reiter, ktorý na narazenie prvého sudu piva potreboval dlhší čas ako jeho predchodca.

Tento rok najdrahšie v histórii, prvýkrát za litrový krígeľ zaplatíte v priemere 10 eur

"Mám ešte štyri roky na to, aby som to mohol trénovať," citovala ho agentúra DPA. Prvý litrový krígeľ piva, tzv. máz, patril tradične bavorskému krajinskému premiérovi Horstovi Seehoferovi.

Pred vstupom sa vytvárali dlhé rady a pivné stany sa zaplnili na maximum už hodinu pred narazením prvého sudu. Oktoberfest podľa odhadov organizátorov navštívi do 5. októbra šesť miliónov milovníkov piva.

Hoci v predchádzajúcich dňoch svietilo v Mníchove slnko, dnes tam pršalo. To však neodradilo návštevníkov, ktorí sa vyzbrojili dáždnikmi a pláštenkami.

Tento rok sa čapuje v 14 veľkokapacitných a 21 menších stanoch a jeho cena sa pohybuje v rozmedzí 9,70 až 10,10 eura za krígeľ.

Očakáva sa, že návštevníci Oktoberfestu vypijú asi sedem miliónov litrov piva.

Počiatky Oktoberfestu, ktorý je najväčšou akciou svojho druhu vo svete, siahajú do roku 1810, keď tu počas päťdňových osláv svadby korunného princa Ludwiga a princeznej Therese von Sachsen-Hildburghausen rozdávali pivo všetkým zdarma. 

https://www.youtube.com/watch?v=VLDrsfS3mW0


MNÍCHOV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.