Zahraničné

Evakuovali Biely dom. Washington bol v pozore!

Biely dom - Obamov nový domov
Zdroj: Internet

Neozbrojený muž preskočil plot a cez trávnik vbehol do Obamovho prechodného bydliska.

Až priamo v budove washingtonského Bieleho domu, sídle amerických prezidentov, zadržala v piatok večer americká tajná služba neozbrojeného muža, ktorý preskočil na severnej strane oplotenie sídla, prebehol cez trávnik a do prezidentského paláca vbehol hlavným vchodom, ktorý má výhľad na Pennsylvania Avenue.

Stalo sa tak krátko po tom, ako prezident USA Barack Obama s oboma dcérami a ich priateľkou nasadol na južnom trávniku Bieleho domu do vrtuľníka a odletel do víkendového sídla Camp David. Prvá dáma cestovala do Camp Davidu separátne a nebola v tom čase doma.

Incident vyvolal otázky o schopnosti amerických tajných služieb ochrániť prezidenta. Republikánsky kongresman Jason Chaffetz, ktorý predsedá podvýboru Snemovne reprezentantov pre národnú bezpečnosť, vyhlásil, že si tajná služba neplní svoje povinnosti a jej vedenie bude musieť odpovedať na množstvo otázok. "Mali otvorené dvere?," citovala ho dnes agentúra Associated Press.

Tajná služba zistila, že zadržaný je 42-ročný Omar J. Gonzalez z Copperas Cove v Texase

Nemal pri sebe zbraň. Obvinili ho z nezákonného vniknutia do Bieleho domu a dopravili ho do najbližšej nemocnice, pretože sa sťažoval na bolesti hrudníka. 

Bezpečnostné narušenie Bieleho domu nie je nič výnimočné, predchádzajúcich narušiteľov však vždy zadržali ešte v záhrade, po prekonaní plotu. 

Na videozázname z bezpečnostnej kamery vidno muža, ako šprintuje cez trávnik zatiaľ čo agenti tajnej služby kričali na chodcov, aby vypratali oblasť.
Biely dom patrí k najprísnejšie chráneným budovám sveta. 

Tajná služba sa v uplynulých rokoch snažila nájsť rovnováhu medzi ochranou prezidentskej rodiny a zachovaním prístupu verejnosti do priestorov Bieleho domu. Do úseku Pennsylvania Avenue pred Bielym domom zakázali prístup áut po bombovom útoku v Oklahoma City, ale chodci tam môžu naďalej.

K evakuácii Bieleho domu dochádza iba veľmi zriedkavo. Zvyčajne, keď niekto preskočí cez jeho oplotenie, priestory uzavrú a zamestnanci zostanú vnútri, zatiaľ čo agenti konajú. Minulý týždeň tajná služba zadržala muža, ktorý preskočil plot na rovnakom mieste v deň výročia teroristických útokov z 11. septembra. Agenti vytiahli zbrane na zadržanie muža využili psov.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti