Zahraničné

Niektorí Rusi sa naštvali na Putina pre Ukrajinu. V Moskve protestovali

Dievča s transparentom "Sme za mier " počas pochodu za mier na Ukrajine v Moskve.
Zdroj: TASR

Jedným z iniciátorov akcie je opozičný politik Boris Nemcov, ktorý upozornil, že na Ukrajine je krehké prímerie, ale tento stav neuspokojuje ani Putin a ani Porošenka.

Vo viacerých mestách Ruska sa dnes konali zhromaždenia a pochody za mier na Ukrajine a proti agresívnej zahraničnej politike Moskvy, ktoré zvolala opozícia. Podľa údajov ministerstva vnútra bola účasť na nich veľmi nízka.

Kým v Moskve sa na pochode mieru zišlo asi 5000 ľudí, v Petrozavodsku a Saratove po 20, v Perme 50, v Jekaterinburgu asi sto, v Novosibirsku desať a v ďalších mestách mali akcie proti vojne formu individuálneho protestu jednotlivcov.


Na rozdiel do Moskvy a iných miest organizátorom pochodu v Petrohrade tamojšia radnica odmietla vydať povolenie na akciu. Mierový pochod tam preto dnes mal podobu "hromadnej prechádzky" s následným ľudovým zhromaždením, keďže na takúto formu stretnutia nie je potrebné úradné povolenie, informovala agentúra Ukrinform.

Jedným z iniciátorov akcie je opozičný politik Boris Nemcov, ktorý pred časom upozornil, že na Ukrajine síce nastalo krehké prímerie, ale tento stav neuspokojuje ani ruského prezidenta Vladimira Putina, ani jeho ukrajinského kolegu Petra Porošenka.

Pochod mieru bude po dlhých mesiacoch opäť spoločnou akciou ruskej demokratickej opozície

Vysvetlil, že Putin namiesto "Novoruska rozprestierajúceho sa od Luhanska a Donecka po Odesu dostane úbohý kúsok Doneckej a Luhanskej oblasti".

Porošenko sa zasa podľa Nemcova nemôže zmieriť s rozdelením východu Ukrajiny. "Takže naša masová účasť je nástrojom, ako ich prinútiť k mieru," uviedol Nemcov.

Ruský politik spresnil, že pochod nie je len za mier s Ukrajinou, ale aj za mier v Rusku. Na margo prezidenta Putina - bez toho, aby ho menoval - Nemcov uviedol, že "jeho tvár je pokrivená lžou a nenávisťou" a keďže "všade naokolo vidí nepriateľov", nezáleží mu na vlastnom národe. 

Nemcov upozornil, že kvôli vojne na Ukrajine bez väčšieho ohlasu prešli v Rusku návrhy na škrty v rezorte zdravotníctva a prakticky v celej krajine sa rušia miesta lekárov.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti