Zahraničné

Sonda MAVEN sa dostala na obežnú dráhu Marsu, bude ho skúmať

Štart americkej sondy Maven na svoju vedeckú misiu
Zdroj: TASR

Pomôže získať ďalšie informácie o minulosti tejto planéty.

Po desať mesiacov trvajúcej a 711 miliónov kilometrov dlhej ceste sa americká výskumná sonda MAVEN dostala v nedeľu na obežnú dráhu okolo planéty Mars. Oznámil to v noci nadnes Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).


Viac ako 11 metrov dlhá sonda s hmotnosťou 4,5 tony sa na svoju púť k Marsu vydala 18. novembra 2013 na palube rakety Atlas, ktorá odštartovala z Mysu Canaveral. Po navedení na eliptickú orbitu s maximom 6200 a minimom 150 kilometrov nad povrchom bude nasledovať šesťtýždňová skúšobná prevádzka.

Počas rok trvajúcej misie bude sonda MAVEN (z anglického Mars Atmosphere and Volatile Evolution) skúmať horné vrstvy veľmi riedkej atmosféry Marsu a pomôže získať ďalšie informácie o minulosti tejto planéty. Na tento účel je vybavená prístrojmi na detekciu charakteristík atmosférických plynov, horných vrstiev atmosféry, slnečného vetra a ionosféry.

Misiu vybrala komisia NASA na realizáciu 15. septembra 2008. Samotnú sondu v hodnote okolo 670 miliónov dolárov postavila a testovala spoločnosť Lockheed Martin Space Systems. Jej návrh vychádza z predchádzajúcich sond Mars Reconnaissance Orbiter a Mars Odyssey.
Po povrchu Marsu sa momentálne pohybujú robotické vozidlá Curiosity a Opportunity. Z výšky skúmajú Červenú planétu viaceré sondy.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.