Zahraničné

Sonda MAVEN sa dostala na obežnú dráhu Marsu, bude ho skúmať

Štart americkej sondy Maven na svoju vedeckú misiu
Zdroj: TASR

Pomôže získať ďalšie informácie o minulosti tejto planéty.

Po desať mesiacov trvajúcej a 711 miliónov kilometrov dlhej ceste sa americká výskumná sonda MAVEN dostala v nedeľu na obežnú dráhu okolo planéty Mars. Oznámil to v noci nadnes Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).


Viac ako 11 metrov dlhá sonda s hmotnosťou 4,5 tony sa na svoju púť k Marsu vydala 18. novembra 2013 na palube rakety Atlas, ktorá odštartovala z Mysu Canaveral. Po navedení na eliptickú orbitu s maximom 6200 a minimom 150 kilometrov nad povrchom bude nasledovať šesťtýždňová skúšobná prevádzka.

Počas rok trvajúcej misie bude sonda MAVEN (z anglického Mars Atmosphere and Volatile Evolution) skúmať horné vrstvy veľmi riedkej atmosféry Marsu a pomôže získať ďalšie informácie o minulosti tejto planéty. Na tento účel je vybavená prístrojmi na detekciu charakteristík atmosférických plynov, horných vrstiev atmosféry, slnečného vetra a ionosféry.

Misiu vybrala komisia NASA na realizáciu 15. septembra 2008. Samotnú sondu v hodnote okolo 670 miliónov dolárov postavila a testovala spoločnosť Lockheed Martin Space Systems. Jej návrh vychádza z predchádzajúcich sond Mars Reconnaissance Orbiter a Mars Odyssey.
Po povrchu Marsu sa momentálne pohybujú robotické vozidlá Curiosity a Opportunity. Z výšky skúmajú Červenú planétu viaceré sondy.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.

Krátka správa

Prevádzka letiska vo Frankfurte bola prerušená po spozorovaní dronu.

Viacero letov bolo zrušených alebo odložených. Prevádzka medzinárodného letiska bola úplne zastavená asi na 40 minút. Bezpilotné lietadlo spozorovali opakovane.