Zahraničné

Španielsky kňaz sa nakazil ebolou, stúpa počet obetí

Úrady v Nigérií potvrdili zastavenie šírenia eboly.
Úrady v Nigérií potvrdili zastavenie šírenia eboly.

Zo Siera Leone ho previezli do Madridu. Sám požiadal o liečbu doma.

Španielskeho kňaza, ktorý sa v západoafrickej Sierre Leone nakazil vírusom ebola, previezli dnes letecky do španielskej metropoly Madrid, kde ho hospitalizovali. Informovala o tom agentúra Reuters.

Manuela Garciu Vieju, riaditeľa pre liečebnú činnosť nemocnice Juan de Dios v sierraleonskom meste Lunsar, prepravili do Madridu na palube vojenského sanitného lietadla dnes niekoľko minút po 03.00 h.

Z letiska ho previezli do nemocnice Carlosa III. Podľa španielskeho ministerstva zdravotníctva Viejo po tom, ako u neho diagnostikovali ebolu, vyslovil želanie podstúpiť liečbu v Španielsku.

Viejo (69) je druhým španielskym misionárom, ktorý sa nakazil týmto smrtiacim vírusom. Prvým bol 75-ročný Miguel Pajares, ktorého s ebolou previezli do španielska z Libérie. Napriek liečne experimentálnym liekom ZMapp však 12. augusta ochoreniu podľahol.

Európska únia prisľúbila 140 miliónov eur na posilnenia boja proti ebole v západnej Afrike

Vírus eboly sa šíri kontaktom s telesnými tekutinami infikovanej osoby a jej prvými príznakmi sú náhly vzostup teploty, slabosť, bolesti svalov, bolesti hlavy a bolesti v krku.

Je pomenovaný po rieke Ebola v Konžskej demokratickej republike (predtým Zair), kde bolo ochorenie po prvý raz identifikované.

Madridská nemocnica nemá k dispozícii experimentálny liek Zmapp voči ebole, ktorého globálne zásoby sú už vyčerpané. Výrobca Mapp Biopharmaceutical v tejto súvislosti uviedol, že príprava ďalších dávok lieku môže potrvať aj niekoľko mesiacov. 

Európa posudzuje svoje zdroje na boj proti ebole

Európske krajiny posudzujú, aké prostriedky majú k dispozícii na pomoc v boji proti ebole, a plánujú koordinovanú reakciu na najhoršiu epidémiu tejto smrteľnej vírusovej choroby v dejinách. Oznámila to dnes talianska ministerka zdravotníctva Beatrice Lorenzinová popri stretnutí s rezortnými kolegami z EÚ v Miláne.

V západnej Afrike kde táto krvácavá horúčka zabila už najmenej 2793 ľudí v piatich krajinách. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorú citovala agentúra Reuters.

"Iba štyri či päť krajín v Európe je vybavených na boj s ebolou. Budeme spolupracovať v koordinovaní pomoci," vyhlásila talianska politička, keď sa ministri zdravotníctva z členských krajín EÚ stretli v Miláne.

Dodala, že dnes ešte neurobia konečné rozhodnutie, ako postupovať v pomoci, ale Európa sformuluje akčný plán, ktorý predstaví na blížiacom sa stretnutí vo Washingtone.

Prípady eboly sa v Taliansku nevyskytli, ale viacerých občanov EÚ, ktorí sa chorobou nakazili v západnej Afrike, vracajú do vlasti - dopravili ich už do Británie, Francúzska a Španielska.MADRID/TASR - doplnené

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti