Zahraničné

Belgické úrady popreli objavenie výbušnín a plánovanie útoku na EK

Budova Európskej komisie v Bruseli
Zdroj: shuterstock.com

Výbušniny mali nájsť v bruselskom byte Holanďanov tureckého pôvodu.

Belgické ministerstvo spravodlivosti oficiálne poprelo doterajšie správy holandských a belgických médií o nájdení výbušniny v bruselskom byte dvoch zadržaných Holanďanov tureckého pôvodu z Haagu. Uviedol to dnes holandský denník NRC Handelsblad vo svojom internetovom vydaní.

Zdroje z federálneho ministerstva spravodlivosti zároveň uviedli, že neexistujú žiadne konkrétne plány útokov na budovy Európskej komisie.

Správu v tomto duchu vydal aj podpredseda komisie Maroš Šefčovič v obežníku pre zamestnancov komisie, keď zdôraznil, že "neboli identifikované žiadne špecifické hrozby proti komisii alebo jej zamestnancom".

Belgické úrady na druhej strane nepopierajú zadržanie a zatknutie holandského páru tureckého pôvodu pri návrate z Turecka, k čomu došlo začiatkom augusta.

Po prehliadke bruselského bytu oboch zadržaných polícia objavila dve nepriestrelné vesty a revolver, ale žiadne výbušniny

"V jednej z holandských domácností, ktoré boli prehľadané, bol nájdený materiál, ktorý má potenciál byť použitý pri výrobe výbušnín, ale žiadne skutočné výbušniny neboli nájdené," uvádza sa vo vyhlásení belgických vyšetrovateľov.

Holandský denník Algemeen Dagblad dnes s odvolaním sa na zdroje z prostredia vyšetrovateľov informoval, že v jednom z prehľadaných domov v Haagu polícia objavila výbušniny.

Vyšetrovatelia zároveň upozornili, že nie sú k dispozícii dôkazy o tom, že Európska komisia sa mala stať konkrétnym cieľom útokov.

"Zistili sme, že konkrétni ľudia žili na adrese v tesnej blízkosti niektorých európskych inštitúcií, ale doteraz nie sú žiadne vážne náznaky konkrétneho plánu bombového útoku," uviedli zdroje z belgického ministerstva spravodlivosti.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti