Zahraničné

Do koalície proti Islamskému štátu vstúpilo vyše 50 krajín

Americkí námorníci pripravujú vojenské lietadlo na útok
Zdroj: TASR

Oznámil to americký minister zahraničných vecí John Kerry.

Do vojenskej koalície proti militantnej skupine Islamský štát (IS) vstúpilo už vyše 50 krajín, oznámil v utorok americký minister zahraničných vecí John Kerry.

Šéf americkej diplomacie sa takto vyjadril po tom, čo koalícia na čele s USA podnikla v Sýrii letecké útoky proti militantom z IS. Kerry zdôraznil, že Spojené štáty "nedovolia geografii alebo hraniciam, aby nám bránili podniknúť akciu" proti militantom z IS.

"Považujeme ich za zodpovedných za ich bizarné zverstvá... Nedovolíme im nájsť si útočisko, kde, ako si myslia, nájdu úkryt pred zodpovednosťou," citovala ministra Kerryho agentúra AP.

USA údajne vopred informovali Irán o útokoch v Sýrii

Spojené štáty vopred informovali Irán o plánovaných leteckých útokoch v Sýrii proti militantom z Islamského štátu (IS). Teherán zároveň ubezpečili, že nezaútočia na sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada, uviedol v utorok pre agentúru Reuters nemenovaný iránsky predstaviteľ.

"O tejto téme sa najprv diskutovalo v Ženeve a potom dôkladne v New Yorku, kde bol Irán ubezpečený, že Asad a jeho vláda v žiadnom prípade nebudú terčom akejkoľvek vojenskej akcie proti Islamskému štátu v Sýrii," povedal iránsky predstaviteľ.

Nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí pre Reuters uviedol, že s iránskou stranou komunikovali. "Hovorili sme s Iráncami o našich zámeroch, ale nie o konkrétnom načasovaní či cieľoch. Ako sme povedali, nebudeme koordinovať vojenskú akciu s Iránom a nebudeme s ním zdieľať ani spravodajské informácie," dodal zdroj z amerického rezortu diplomacie.

NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.