Zahraničné

India porazila v boji o Mars Čínu aj Japonsko a pripojila sa do exkluzívneho klubu

Indický premiér Naréndra Módí víta vedcov z Indickej organizácie pre výskum vesmíru po tom, čo indická sonda úspešne vstúpila na
Indický premiér Naréndra Módí víta vedcov z Indickej organizácie pre výskum vesmíru po tom, čo indická sonda úspešne vstúpila na obežnú dráhu Marsu. Zdroj: TASR

„Dnes sa písali dejiny," povedal indický premiér Naréndra Módí v riadiacom stredisku misie.

Indická sonda Mangaljan (MOM) dnes úspešne vstúpila na obežnú dráhu Marsu. India sa tak stala prvou ázijskou krajinou, ktorá dosiahla orbitu červenej planéty. „Dnes sa písali dejiny," povedal indický premiér Naréndra Módí v riadiacom stredisku misie. „Dosiahli sme takmer nemožné," dodal.

India vypustila svoju sondu vlani 5. novembra. Okrem iného bude zbierať zábery a údaje, ktoré pomôžu pri zisťovaní, akým spôsobom funguje počasie na Marse a čo sa stalo s obrovským množstvom vody, ktorá kedysi na ňom existovala. Bude pátrať aj po zvyškoch metánu, kľúčovom chemickom prvku v procese tvorby života. Sonda na Marse nepristane.

Úspešné výpravy na Mars zatiaľ uskutočnili len Spojené štáty, Rusko a Európska vesmírna agentúra. Viaceré misie, vrátane japonskej či rusko-čínskej, neuspeli.

NAÍ DILLÍ/TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.