Zahraničné

Kurz, ako prežiť letecké nešťastie

lietadlo.jpg

Háčik je v tom, že takýto kurz organizujú až v Londýne a aj tam sa nejako najskôr treba dostať. Navyše, stojí zhruba dvesto eur.

Ak patríte medzi tých, ktorí sa boja lietať, máme pre vás tip. V duchu pionierskeho hesla - vždy pripravený - organizujú letecké spoločnosti kurzy ako prežiť nebezpečné situácie. Naučia vás, čo robiť, aby ste letecké nešťastie prežili, aj keby ste mali byť jediní.

Vyzerá to ako naozaj. Jemné turbulencie, pasažieri sedia, stevard kontroluje, či sú pripútaní. Rozdiel je iba v tom, že lietadlo neletí vo výške 8-tisíc metrov nad zemou, ale stojí v hangári na londýnskom letisku. "Učíme ľudí, čo robiť, ak sa niečo stane. Ak potom vedia, ako majú reagovať, sú istejší a menej sa boja," hovorí inštruktor Andy Clubb. 

Teóriu väčšina z nás ovláda. Letuška pred každým letom ukáže to najpodstatnejšie. Koľkí z nás by ale naozaj vedeli, čo robiť, keby začalo na palube napríklad horieť? Kľúčové je dostať sa po núdzovom pristátí čo najskôr von. "Vyskúšali sme si spolu evakuáciu a dali sme pasažierom možnosť, aby sa nás pýtali čokoľvek, čo ich zaujíma," vysvetľuje Clubb. 

Aj tí najväčší bojkovia po kurze pripustili, že si do skutočného lietadla asi predsa len sadnú. "Hneď si skontrolujem, kde mám záchrannú vestu, vyskúšam si, či mám v poriadku pás a v duchu si zopakujem núdzové postupy," hovorí účastníčka kurzu Sarah Pearson. 

Háčik je v tom, že takýto kurz organizujú až v Londýne a aj tam sa nejako najskôr treba dostať. Navyše, stojí zhruba dvesto eur. 


LONDÝN/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.