Zahraničné

V Brazílii vypustili tisíce komárov, ktoré zachránia ľudské životy

komar.jpg

Majú zabrániť šíreniu nebezpečnej horúčky dengue, ktorá môže byť pre človeka smrteľná.

Vedci z brazílskeho vládneho pogramu začali do voľnej prírody vypúšťať desaťtisíce komárov. Nemajú však otravovať ľudí, ale pomáhať im. Špeciálne komáre sú nositeľmi baktérie, ktorá môže pomôcť pri boji so zákernou horúčkou dengue. Tento exotický vírus sa totižto v Brazílii nekontrolovateľne šíri a pre človeka môže byť smrteľný.


Ide o konkrétny typ komárov, ktoré ako jediné prenášajú na ľudí závažné ochorenie. V laboratórnych podmienkach do nich dali špeciálnu baktériu Wolbachia, ktorá by mala eliminovať ďalšie rozširovanie horúčky dengue na človeka. Vedci teraz budú sledovať, ako sa komáre začlenia do vonkajšieho prostredia. Baktéria Wolbachia by sa mala rozširovať aj na ďalšie generácie komárov, a tak vedci dúfajú, že časom úplne zabránia prenosu horúčky dengue na ľudí.

Ide o prvý podobný výskum na americkom kontinente, no vo svete s ním už skúsenosti majú. V roku 2011 už takýto „upravený" hmyz vypustili v Austrálii a vedci hlásia skvelé výsledky. Komáre s baktériou nie sú schopné prenášať chorobu.

Brazílski vedci sa posledné dva roky snažili vyničiť populáciu komárov-prenášačov v najviac postihnutej oblasti v okolí Tubiacanga. V najbližších mesiacoch budú do prírody vracať „nové" komáre, aby sa populácia dostala do pôvodného stavu. Ďalšie roky ich budú sledovať.

RIO DE JANEIRO/ Reuters

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.