Cameron sa ospravedlní kráľovnej Alžbete II.

Britský premiér David Cameron sa snaží presvedčiť Škótov, aby zostali v Spojenom kráľovstve.
Britský premiér David Cameron sa snaží presvedčiť Škótov, aby zostali v Spojenom kráľovstve. Zdroj: TASR

Je si vedomí, že výrok o škótskom referende zaznel v súkromí, ale sám tvrdí, že ho nemal vysloviť.

Britský premiér David Cameron sa osobne ospravedlní kráľovnej Alžbete II. za to, že na verejnosti komentoval jej postoj k škótskemu referendu. Oznámila to dnes televízia Sky News.

V neformálnom rozhovore, náhodne zachytenom kamerami, Cameron vyhlásil, že panovníčka "priadla" od šťastia, keď jej oznámil, že Škóti v plebiscite odmietli samostatnosť.
Som tým veľmi zahanbený. Nesmierne to ľutujem

Vyjadrenie odznelo v utorok počas návštevy New Yorku, kam britský premiér pricestoval na Valné zhromaždenie OSN. Cameron hovoril o škótskom referende s bývalým newyorským starostom a mediálnym magnátom Michaelom Bloombergom. Rozhovor oboch mužov prebehol na chodbe v sídle Bloombergovej spoločnosti LP, po ktorej sa pohybovalo množstvo ďalších osôb i členovia televízneho štábu.

Šéf Downing Street podľa Sky News zdôraznil, že jeho výrok týkajúci sa kráľovnej bol súčasťou súkromnej konverzácie, napriek tomu však nemal nikdy odznieť.

Jeho kancelária už tento postoj tlmočila Buckinghamskému palácu a premiér sa plánuje panovníčke ospravedlniť aj osobne, a to na najbližšej z pravidelných spoločných schôdzok.
Alžbeta II. zásadne nehovorí na verejnosti o svojich politických postojoch.

Aj v otázke škótskeho referenda zachovávala navonok striktnú neutralitu. Škótov pred referendom vyzvala len na to, aby dôkladne zvážili rozhodnutie týkajúce sa ich vlastnej budúcnosti.
LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti