Zahraničné

Traja hasiči, ktorí pracovali na Ground Zero, zomreli tento týždeň v jeden deň

Bez názvu.png
Zdroj: YouTube

Tento týždeň zomreli na rakovinu traja penzionovaní hasiči, ktorí sa pred 13-timi rokmi podieľali na odstraňovaní následkov útoku na newyorské Svetové obchodné centrum.

S odstupom niekoľkých hodín zomreli tento týždeň v rovnaký deň na rakovinu traja penzionovaní hasiči, ktorí sa pred 13-timi rokmi podieľali na odstraňovaní následkov útoku na newyorské Svetové obchodné centrum (WTC). Informovalo o tom v noci nadnes veliteľstvo newyorských hasičov.

Vo vyhlásení komisára Daniela Nigra sa uvádza, že smrť poručíka Howarda Bischoffa (58) a hasičov Roberta Leavera (56) a Daniela Heglunda (58) je „bolestivým pripomenutím, že aj po 13-tich rokoch platíme strašnú cenu za hrdinské úsilie hasičov". Jeden z mužov podľahol leukémii, druhý rakovine pažeráka a tretí rakovine hrubého čreva.

Ich smrť prišla v čase, keď advokáti postihnutých naliehajú na Kongres, aby obnovil platnosť zákona, ktorý poskytuje finančnú kompenzáciu za poškodenie zdravia a za zdravotnú starostlivosť ľuďom, ktorí boli po 11. septembri v oblasti Ground Zero vystavení toxickým splodinám.

Agentúra AP pripomenula, že tisícom ľudí, ktorí pomáhali pri záchranárskych prácach a odstraňovaní následkov pádu Dvojičiek, lekári neskôr diagnostikovali choroby dýchacieho ústrojenstva a ďalšie zdravotné problémy. Najväčší strach hasičov i dobrovoľníkov vyvoláva riziko ochorenia na rakovinu.

V priebehu 13 rokov, ktoré uplynuli od útokov na WTC, na ňu ochoreli stovky záchranárov, ale lekári a vedci stále nedospeli k jednoznačnému záveru, že medzi ochorením a udalosťami z 11. septembra 2001 existuje priama súvislosť. Lekári však konštatujú znepokojujúce trendy ohľadom nárastu onkologických ochorení.

Hasičský záchranný zbor v New Yorku prišiel 11. septembra 2001 o 343 mužov. Ďalších 89 zomrelo počas uplynulých 13 rokov a ich kolegovia sú presvedčení, že ich smrť súvisí s následkami práce v toxickom prostredí na Ground Zero - podobne ako to bolo aj v prípade najnovších troch obetí z radov newyorských hasičov. 

Pripomeňte si zábery prác hasičského zboru z 11. septembra.

https://www.youtube.com/watch?v=JRcxnwGA3L8NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.