Bývalý ruský prezident vymenoval štyri situácie, kedy by Rusko neváhalo použiť jadrové zbrane

Bývalý ruský prezident vymenoval štyri situácie, kedy by Rusko neváhalo použiť jadrové zbrane
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev Zdroj: TASR/AP/Yekaterina Shtukina

Rusko sa už od začiatku invázie na Ukrajinu priamo aj nepriamo vyhráža svojím jadrovým arzenálom. Niekoľko dní po napadnutí Ukrajiny ruskými vojakmi minulý mesiac prezident Vladimir Putin oznámil, že uviedol do stavu vysokej pohotovosti ruské strategické jadrové zbrane, a tento jeho krok vyvolal celosvetový poplach.

„Máme koncepciu domácej bezpečnosti a je to verejne známe. Môžete si prečítať všetky dôvody, kedy majú byť jadrové zbrane použité," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok pre americkú televíziu CNN. „Takže ak bude naša krajina existenčne ohrozená, potom môžu byť v súlade s našou koncepciou použité,“ doplnil Peskov.

Prečítajte si tiež:

​O “ideálnych prípadoch“, kedy bude Rusko nútené použiť atómové zbrane, v piatok hovoril aj bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. Uviedol, že jadrovú vojnu si síce nikto neželá, no Rusko je pripravené brániť sa všetkými dostupnými prostriedkami.

Medvedev v rozhovore pre RIA Novosti načrtol situácie, ktorá by bola pre Rusov považovaná za "ideálnu" pre použitie jadrových zbraní. Všetky sú uvedené v príslušnom dokumente.

Medvedev uviedol, že Rusko by neváhalo použiť svoj jadrový arzenál v štyroch prípadoch:
- ak by došlo k raketovému útoku na Rusko s použitím jadrových hlavíc
- ak by došlo k raketovému útoku s použitím jadrových zbraní proti spojencom Ruska
- ak by došlo k útoku na kritickú infraštruktúru, ktorý by paralyzoval činnosť ruských jadrových odstrašujúcich síl
- ak by bol proti Rusku podniknutý krok agresie, v dôsledku ktorého by bola ohrozená samotná existencia krajiny (aj bez použitia jadrových zbraní)

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti