Zahraničné

Pokus o odtrhnutie číslo II. Aj na juhu je však "remízový stav"

europa_edited-1.jpg

Túžby po samostatnosti zosilneli po vypuknutí hospodárskej krízy v roku 2008. Zatiaľ sa však trhá len Ukrajina.

Škóti nedávno v referende odmietli odtrhnutie od Veľkej Británie, ale hlasovanie neodradilo od rovnakého pokusu bojovníkov za samostatné Katalánsko. Referendum ohlásili na 9. novembra. Ani v Katalánsku podľa prieskumov pritom nie je za rozchod s Madridom jednoznačná väčšina ľudí.

Nuž a ohrozené je aj samotné referendum. Šéf katalánskej autonómnej vlády Artur Mas síce dnes podpísal potrebný dekrét, ale keďže v Španielsku je zakázané organizovať referendum bez toho, aby sa doň zapojila celá krajina, očakáva sa, že plebiscit zakáže ústavný súd.

Mas trvá na tom, že Katalánci musia mať rovnaké právo vyjadriť sa k otázke nezávislosti, aké mohli uplatniť Škóti.

Ak by sa referendum predsa len uskutočnilo, aj tak by bolo len jedným z mnohých krokov na dosiahnutie samostatnosti. Mas by ním získal - ako tvrdí - dostatočný politický mandát, aby o tejto otázke seriózne vyjednával s madridskou vládou.

Kým za vyhlásenie referenda je väčšina zo zhruba 7,5 milióna Kataláncov, za odtrhnutie od Madridu by podľa doterajších informácií hlasovala asi len polovica. Ich tábor by navyše oslabilo, ak by Katalánsko oddelením od Španielska stratilo ekonomické výhody vyplývajúce z členstva v EÚ.

Stručný prehľad regiónov, ktoré sa spomínajú, ako "trhajúce sa":

 


MADRID/ TASR, TVNOVINY.sk mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti