Zahraničné

Turistom za chrbtom vybuchla sopka. Jeden z nich to nakrútil

Japan.jpg
Zdroj: TASR

Zranenia utrpelo najmenej osem ľudí, letecké spoločnosti museli zmeniť trasy, aby sa stroje vyhli oblakom popola.

V strednej časti Japonska vybuchol dnes vulkán Ontake. Zranenia utrpelo najmenej osem ľudí, letecké spoločnosti museli zmeniť trasy, aby sa stroje vyhli oblakom popola. "Sedem ľudí utrpelo ľahké zranenia. Jedna osoba je v dôsledku výbuchu ťažko zranená," uviedol pre agentúru Reuters hasičský zbor v prefektúre Nagano. Podľa neho erupcie pokračujú.

Japonská televízia ukázala zábery z hory, ktorá posielala do vzduchu hustý, sivý dym.
Masívny vulkanický komplex Ontake sa nachádza približne 200 kilometrov západne od Tokia. Podľa agentúry AP je hora vysoká 3067 metrov. V blízkosti vulkánu nie sú žiadne atómové elektrárne, dodal Reuters. 

Ako informuje Telegraph, na horu po výbuchu uviazlo viac ako 250 ľudí, z toho len 52 ľudí vedelo z hory zostúpiť do bezpečia. Jeden zo svedkov prirovnal výbuch k zvuku, ako keď udrie hrom. Na videu jedného z turistov je vidieť, ako horolezci unikajú pred rozširujúcim sa oblakom popola a neskôr ich pohltí.

Mikio Oguro, novinár pracujúci pre NHK, potvrdil, že viditeľnosť bola na svahu nulová. On a jeho štáb museli použiť svetlá, aby našli útočisko v chate. "Neskôr sa mi kolegovia priznali, že si v tej chvíli pomysleli, že toto je ich posledná hodina," povedal Oguro. 

Japonská meteorologická agentúra vydala varovanie, aby sa ľudia držali čo najďalej od hory. Popol a iné nečistoty by mohli klesnúť až do viac ako troch kilometrov.

https://www.youtube.com/watch?v=AWXTiSbE4zc


JAPONSKO/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.