Zahraničné

Porošenko odmietol federalizáciu Ukrajiny

Petro Porošenko.
Petro Porošenko. Zdroj: TASR

Ukrajinský prezident už skôr oznámil, že navrhne urobiť zmeny v ústave.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko odmietol federalizáciu krajiny. Vláda plánuje v rámci procesu decentralizácie len postúpenie právomocí miestnym úradom a vytvorenie osobitnej zóny v Donbase na tri roky, uviedol v nedeľu pre televíziu 1+1.

"Môžem uistiť, že na programe nie je ani otázka zvrchovanosti, ani otázky územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny. Ukrajina je a zostane celistvým štátom. Neuvažuje sa o federalizácii- Ukrajina zostane unitárnym štátom. Dnes hovoríme o postúpení určitých právomocí miestnym zastupiteľstvám. To je môj plán decentralizácie moci," uviedol Porošenko v rozhovore, z ktorého citovala agentúra RIA Novosti.

Porošenko podľa nej tiež poznamenal, že osobitná zóna v Donbase, ktorú predpokladá zákon zo 16. septembra o osobitnom štatúte častí Doneckej a Luhanskej oblasti, bude vytvorená len na tri roky.

Ukrajinský prezident už skôr oznámil, že navrhne urobiť zmeny v ústave týkajúce sa decentralizácie po parlamentných voľbách, ktoré sa majú uskutočniť 26. októbra.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.