Zahraničné

Správa, ktorá vám zrejme poriadne zvýši tlak

Boháč
Zdroj: Shutterstock.com

Dokedy je možné predlžovať súčasný stav? Na jednej strane je niekoľko čoraz bohatších ľudí, na druhej miliardy chudobných.

Bežným ľuďom sa od vypuknutia krízy v roku 2008 majetky zväčša nerozrastajú - skôr naopak - no o miliardároch platí opak, potvrdzujú i najnovšie údaje od časopisu Forbes.

Stačil rok, aby 400 najmajetnejších Američanov zbohatlo o 13 percent a spravujú aktuálne vlastníctvo vo výške približne 2,29 bilióna dolárov (1,8 bilióna eur). Na porovnanie, celosvetové HDP odhadujú aktuálne na asi 75 biliónov dolárov (59 biliónov eur).

Pokiaľ by bohatli všetci ľudia na svete, miliardári by oči asi až tak neklali

Boháči ťažia z rastu cien akcií, ktorých cena stúpa, hoci reálna výroba sa zďaleka takým vysokým tempom nezvyšuje. Až 303 ľudí zo zoznamu časopisu Forbes majetok v uplynulom roku zveľadilo.

V súlade s celkovým trendom sa zvýšila majetková hranica na vstup medzi štyristo najbohatších. Vlani sa do skupiny dostal boháč, ktorý vlastnil majetok aspoň za 1,3 miliardy dolárov, tento rok limit narástol na 1,55 miliardy dolárov.

Forbes potvrdil informáciu z úvodu roka, že americký miliardár Bill Gates predbehol v porovnaní s vlaňajškom Mexičana Carlosa Slima. Gatesov majetok sa rozrástol za rok o deväť miliárd na 81 miliárd dolárov (64 miliárd eur).

Ešte viac si však polepšil spoluzakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg - z 15,2 miliardy na 28,5 miliardy dolárov - a poskočil na 11. priečku v rebríčku.
NEW YORK/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.