Skúsite vysloviť najkrkolomnejší názov obce?

lalalalalala.jpg

Dokáže to len miestne dievčatko. Názov má 58 písmen a ak chcete vedieť, ako sa vyslovuje, pozrite si video.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch je dedina na ostrove Anglesey vo Walese. Stala sa populárnou vďaka svojmu dlhému menu, ktoré získala v polovici 18. storočia. Miestni vtedy potrebovali vymyslieť niečo chytľavé, aby prilákali turistov.
Názov v preklade znamená: Kostol sv. Márie v doline bielych liesok blízko prudkého víru a kostola sv. Tysilia z červenej jaskyne".

Podľa sira Johna Morrisa Jonesa pomenovanie obce vymyslel miestny krajčír, ktorého meno nikdy nebolo zverejnené a tajomstvo malo zomrieť spolu s ním. Návštevníci sa vždy najskôr zastavia na železničnej stanici, aby sa vyfotografovali spolu s krkolomným názvom.

Prelomiť tento európsky rekord sa už pokúsilo viacero obcí, no bez úspechu. Úrady žiaden z vymyslených názvov neuznali, pretože odhalili recesiu. Dedina Carmarthenshire Llanfynyddu neoficiálne a dočasne prijala v roku 2004 názov „Llano Hyfryd DAWEL lle hynafol y barcud Prin dan fygythiad trienus y llafnau O le" na protest proti zámeru postaviť v okolí veternú elektráreň. Železničná stanica na Fairbourne bola z propagačných dôvodov premenovaná na Gorsafawddacha'idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion.

Najdlhším názvom obce na svete je ale podľa Wikipedie Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. Má 85 písmen a pomenúva obec na Severnom ostrove na Novom Zélande. V prvej trojici najdlhších názvov obcí je okrem dediny vo Walese aj názov amerického jazera Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg v štáte Massechusetts, ktorý má 45 písmen.

Názov pôvodne znamená: "Kostol svätej Márie v doline bielych liesok blízko prudkého víru a kostola svätého Tysilia z červenej jaskyne."


WALES/huffingtonpost.com, aktuality.sk, md

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti