Zahraničné

Novým generálnym tajomníkom NATO je Nór Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Zdroj: TASR

Funkcie sa ujíma v čase, kedy sa Severoatlantická aliancia pripravuje na novú misiu v Afganistane a čelí napätiu vo vzťahu s Ruskom pre krízu na Ukrajine.

Bývalý nórsky premiér Jens Stoltenberg sa dnes stal 13. generálnym tajomníkom NATO. Päťdesiatpäťročný Stoltenberg je druhým Škandinávcom v tejto funkcii, ktorú prevzal od bývalého dánskeho premiéra Andersa Fogha Rasmussena. Funkcie sa ujíma v čase, kedy sa Severoatlantická aliancia pripravuje na novú misiu v Afganistane a čelí napätiu vo vzťahu s Ruskom pre krízu na Ukrajine, pripomenula tlačová agentúra DPA.

"Svet je iný, než bol, keď som sa stal generálnym tajomníkom NATO pred piatimi rokmi ja," napísal v nedeľu Rasmussen v britskom denníku The Independent. "Výzvy, ktorým čelíme, sú väčšie a komplexnejšie ako kedykoľvek predtým od skončenia studenej vojny," dodal. Ramussen označil správanie sa Ruska za "najhlbšie sklamanie" počas svojho mandátu.

Bývalý predseda Nórskej strany práce (DNA) Stoltenberg bol premiérom osem rokov (2005-2013), až do parlamentných volieb v roku 2013, ktoré síce strana so ziskom 30,9 percenta hlasov vyhrala, vládu však zostavili opozičné strany na čele s konzervatívcami.
Nórsko je členom NATO od roku 1949, keď bola aliancia založená. Rasmussenov mandát sa mal pôvodne skončiť 31. júla, ale o dva mesiace bol predĺžený vzhľadom na septembrový summit NATO vo Walese.

"NATO zostane najsilnejšou vojenskou alianciou, akú svet kedy poznal, pretože zdieľame spoločné krédo slobody a demokracie a stojíme pri sebe, aby sme tieto hodnoty zachovali," napísal v utorok Rasmussen v liste adresovanom vojakom NATO. "Verím, že vaše nenahraditeľné príspevky k tomuto cieľu zabezpečia, že NATO bude schopné prekonať dnešné výzvy i tie v budúcnosti," citovala odchádzajúceho generálneho tajomníka NATO tlačová agentúra DPA.

BRUSEL/ TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti