Zahraničné

Lovec nacistov identifikoval ďalších ľudí, ktorí postrieľali tisíce Židov

Lovec nacistov Efraim Zuroff
Zdroj: TASR

Ich úlohou bolo terorizovať miestne obyvateľstvo, likvidovať nežiaduce osoby, rasovo prenasledovaných a potenciálnu opozíciu. Príslušníci Einsatzgruppen internovali a postrieľali tisíce Židov. A to ešte pred vojnou.

Centrum Simona Wiesenthala identifikovalo desiatky bývalých príslušníkov mobilných eskadier smrti, ktorí by ešte stále mohli žiť. Začalo preto vyvíjať na nemeckú vládu tlak, aby sa prípadom zaoberala.

Podľa informácií agentúry AP "lovec nacistov" Efraim Zuroff zaslal minulý mesiac nemeckým ministerstvám spravodlivosti a vnútra zoznamy s menami 80 mužov a niekoľkých žien, ktorí slúžili v tzv. Einsatzgruppen. Zuroff dnes upozornil, že sa kráti čas na zistenie, či podozriví ešte žijú a môžu byť trestne stíhaní.

Oddiely Einsatzgruppen, oddiely špeciálneho určenia, vznikli pre inváziou do Nemecka a obsadením Československa. Ich úlohou bolo terorizovať miestne obyvateľstvo, likvidovať nežiaduce osoby, rasovo prenasledovaných a potenciálnu opozíciu. Príslušníci Einsatzgruppen internovali a postrieľali tisíce Židov.

Dialo sa tak ešte pred tým, ako nacisti vybudovali vyhladzovacie tábory. Po ich zriadení Einsatzgruppen sústredili svoju činnosť na boj proti partizánom a iným nepriateľom tretej ríše, po roku 1943 boli tieto jednotky postupne rušené.

Velitelia jednotiek Einsatzgruppen boli súdení tribunálom pre vojnové zločiny v Norimbergu, pričom 22 z celkového počtu 24 ich bolo odsúdených na trest smrti.

Centrum Simona Wiesenthala je medzinárodná židovská organizácia na ochranu ľudských práv, tolerancie a porozumenia medzi ľuďmi. Zaoberá sa aj bojom proti rasizmu, antisemitizmu a terorizmu. Šíri poučenie vyplývajúce z holokaustu a spoločne s Izraelom sa v celosvetovom meradle snaží o ochranu bezpečnosti Židov.

Centrum vedie aj medzinárodnú kampaň Posledná šanca (Operation Last Chance), ktorej cieľom je vypátrať a dostať pred súd nacistických vojnových zločincov skôr, ako zomrú prirodzenou smrťou.

BERLÍN/ TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti