Zahraničné

Americký historik šokuje svet: „Ježiš Kristus nikdy nežil, je to len mytologická postava"

kristus.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Michael Paulkovich tvrdí, že preskúmal desiatky historických textov, no ani v jednom Ježiša nikto nespomína.

Historik a spisovateľ Michael Paulkovich tvrdí, že Ježiš Kristus je len mytologickou postavou a nikdy nechodil po tejto Zemi. Jeho slová citoval britský portál DailyMail.co.uk.

Paulkovich preskúmal desiatky historických textov, mienku o Kristovi podľa vlastných slov nikde nenašiel. Literatúra, ktorú analyzoval pochádza z prvého až tretieho storočia, Ježiš však ani v jednom zo 126 textov nefiguruje.

Spasiteľa mala vytvoriť skupina prvých kresťanov, ktorí túžili po božskej postave. Nemali koho uctievať, preto vraj vymysleli Krista. Pripisovali mu nadprirodzené schopnosti a robili zápisky o zázrakoch, ktoré vykonával.

„Kristus je výmysel, akási legenda, ktorá kolovala v tých časoch po svätej zemi. Vymysleli ju miestni rabíni," hovorí Paulkovich. Postava podobná Kristovi mohla žiť v Rímskej ríši oveľa neskôr, odhaduje neisto autor teórie.

Zároveň priznáva, že v jednom z historických textov zmienku o Ježišovi našiel. Vo vojnovom diele ho spomenul istý Josephus Flavius, ako sa však dozvedel neskôr, informácie o Kristovi do textu pridali iní autori. Z toho vyplýva, že text prešiel úpravou. 

Ide o jedno z najkontroverznejších tvrdení vôbec. Katolícka cirkev zatiaľ Paulkovichove slová nekomentovala. Nie je však vôbec vylúčené, že sa tak stane čoskoro. A čo Biblia? Paulkovich hovorí, že aj Knihu kníh je potrebné čítať veľmi pozorne, lebo vraj ani v nej nevystupuje Ježiš ako reálna osoba.


LONDÝN / DailyMail / KK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti