Veže ruských tankov po zásahu často odletia preč. Môže za to konštrukčná slabina, z ktorej majú tankisti hrôzu

V moderných vojnových konfliktoch môžeme často vidieť vraky obrnených vozidiel, pri ktorých je na prvý pohľad ťažké určiť, či sú zničené alebo iba poškodené. Často je totiž jedinou stopu po útoku iba malá diera so spálenými okrajmi v trupe tanku.

To však nie je prípad vojny na Ukrajine, kde môžeme vidieť úplne zničené vozidlá, často rozmetané na veľkej ploche. Ruské tanky T-72, ktorými disponujú ako Rusi, tak aj Ukrajinci vybuchujú po zásahu mimoriadne prudko a veľmi často sa stáva, že prídu o veže, ktoré po explózii odletia a pristanú neďaleko hlavnej časti vraku.

Každý obrnenec sa dá zničiť a každý môže explodovať tak fatálne, že nezostane pohromade. Ale pri skúmaní záberov z Ukrajiny je zrejmé, že tým ruským sa to deje neprimerane často, píše portál Forbes. Mohli sme to vidieť aj vo vojne v Iraku, kde bola púšť posiata úplne zničenými vrakmi týchto ruských tankov. Môže za to rozhodnutie konštruktérov, ktorí v snahe znížiť počet posádky aj výšku tanku navrhli vežu tak, aby sa delo nabíjalo automaticky.

Väčšina západných tankov, vrátane najmodernejších vozidiel M1 Abrams, je navrhnutých pre štvorčlennú posádku: veliteľ, šofér, strelec a nabíjač. Práve poslednú pozíciu bolo najľahšie nahradiť automatizáciou a to je aj prípad väčšiny moderných ruských tankov aj tých zo série T-72, ktoré sú stále hlavným bojovým vozidlom ruskej armády.

Táto konštrukčná odlišnosť im poskytuje viacero výhod. Veže s automatickým nabíjaním totiž nemusia byť také veľké a tank tak má nižší profil, a môže sa tak ľahšie kryť za prekážkou a vojaci nemusia vyhĺbiť také hlboké jamy, keď sa chcú s tankom zakopať. Tanky T-72 sú o 30 cm nižšie ako americké vozidlá Abrams.

Automatické nabíjanie je okrem toho rýchlejšie, efektívnejšie a lacnejšie. Sú s tým však spojené aj nevýhody. Pri nižšom počte posádky trvajú opravy a údržba tanku dlhšie. Ďalším zásadným nedostatkom je umiestnenie zásob munície, ktorá nie je dostatočne oddelená od priestorov pre posádku. Z ruských tankov sa tak môže stať smrtiaca pasca. Ukrajinci preto s protitankovými zbraňami mieria práve na tieto slabé miesta, ako môžeme vidieť v tomto videu.

Priestor (4), kde je umiestnená munícia v tanku T-72. Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS

Po presnom zásahu tak často dochádza k totálnej deštrukcii tanku a posádka je často v momente mŕtva.

Samozrejme, na rovnaký osud sú náchylné aj veže ukrajinských tankov, lebo majú spoločný konštrukčný základ, ale dôkazov o ich stratách je omnoho menej. Je to spôsobené najmä tým, že Ukrajinci si tanky šetria a proti tým ruským nasadzujú najmä ľahšie vybavené jednotky s protitankovými strelami či drony. 

Automatické nabíjanie má napríklad aj francúzsky tank Leclerc, ktorý ale muníciu skladuje tak, aby sa pri prípadnom výbuchu väčšina energie uvoľnila smerom von a nie do útrob tanku. Umožňujú to panely, ktoré po výbuchu odletia.

O tejto nevýhode ruskí tankisti veľmi dobre vedia a pravidelne sa stáva, že svoj tank radšej opustia. Podľa štatistík a snímok, ktoré zbierajú analytici v blogu Oryx, z celkového počtu 427 tankov, ktoré Rusi na Ukrajine stratili, bolo zničených 203 vozidiel, a až 218 tankov bolo buď opustených alebo sa ich Ukrajinci zmocnili. V porovnaní s inými typmi obrnených vozidiel sú tieto čísla výrazne vyššie. Ukazuje to, že ruskí vojaci často v snahe zachrániť si život radšej tanky opustia.

V Černihive našli po zneškodnení ruského tanku vežu až na druhom poschodí budovy.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti