Vo veku 75 rokov zomrel ruský politik Vladimir Žirinovskij. Svoj prezidentský sen si nikdy nesplnil

Vo veku 75 rokov zomrel ruský politik Vladimir Žirinovskij. Oznámil to v stredu predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Žirinovskij podľa Volodinových vyjadrení zomrel po dlhej a ťažkej chorobe. Politika začiatkom februára v Moskve hospitalizovali pre nákazu koronavírusom.

Predseda pravicovej populistickej Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Žirinovskij bol známy svojimi provokatívnymi vystúpeniami a vyjadreniami namierenými proti Západu, pripomína Reuters.

Narodil sa 25. apríla 1946 v Alma-Ate, metropole vtedajšej Kazašskej sovietskej socialistickej republiky, a neskôr študoval na Inštitúte orientálnych jazykov pri Moskovskej štátnej univerzite (MGU). Po skončení štúdií Žirinovskij odslúžil dva roky vojenskej služby v Tbilisi. Kariéru začal v zahraničnom oddelení Sovietskeho výboru na ochranu mieru. V roku 1991 dal na ministerstve spravodlivosti zaregistrovať Liberálnodemokratickú stranu Sovietskeho zväzu (neskôr Ruska, LDPR).

Liberálnodemokratická strana Ruska je parlamentnou stranou nepretržite od roku 1993, keď získala takmer štvrtinu všetkých poslaneckých mandátov v Štátnej dume. Žirinovskij bol prezidentským kandidátom v šiestich voľbách.

Volodin vyzdvihol Žirinovského osobnosť a povedal, že bez tohto politika je "náročné predstaviť si vývoj politického systému moderného Ruska", píše Reuters.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti