Školáčka s robotickou rukou z 3D tlačiarne: Farbu protézy si vybrala sama

hayley.jpg
Zdroj: YouTube.com

Poisťovňa ju preplatiť nechcela, rodičia dievčatka museli nájsť iný spôsob. Prečítajte si, komu napísali.

Prvé dieťa z Veľkej Británie, ktoré sa môže pochváliť bionickou rukou, píše o malej Hayley Fraser portál DailyMail.co.uk. Dievčatko sa narodilo bez prstov na ľavej ruke, protézu jej vytlačili na 3D tlačiarni. Hoci si na život bez prstov začala celkom dobre zvykať, protézu nevyhnutne potrebovala. Jedným z dôvodov bol nástup do školy.

Mala Škótka sa k špeciálnej protéze dostala vďaka americkej charitatívnej organizácii, ktorej dobrovoľníci vyrábajú podobné kúsky pre hendikepované deti. Poisťovňa v Škótsku malej Hayley protézu preplatiť odmietla, preto museli jej rodičia pátrať po alternatívnych možnostiach.

https://www.youtube.com/watch?v=CxiBWhYK00E


Zaujímavosťou je, že farbu protézy si malá školáčka vybrala sama. „Našej dcére sa týmto splnil sen. Okrem farby si mohla vybrať aj dizajn," povedal novinárom otec David. Pomocou ružovo-čiernej protézy, ktorá vyzerá ako zo sci-fi komiksu, môže Hayley držať obľúbené hračky, jazdiť na bicykli, či nalakovať nechty. „Sú to maličkosti, na ktorých však mimoriadne záleží," zhodujú sa rodičia.

Podľa informácií britského portálu, čakacia doba na robotickú ruku nebola vôbec dlhá. Rodičia odoslali do USA odtlačok dcérkinej ruky a po šiestich týždňoch mali protézu doma. Z univerzity vo Wisconsine im ju poslali bezplatne.

EDINBURGH / DailyMail.co.uk / K.Konkoľ

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti