Marihuanu fajčí čoraz viac tínedžerov. Hrozí im závislosť a schizofrénia

shutterstock_198368684.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Štúdia, ktorá to tvrdí, trvala 20 rokov a zverejnila ju Svetová zdravotnícka organizácia.

Marihuana je návyková a môže spôsobiť vážne psychické problémy. Tvrdí to 20-ročná štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). V uplynulom dvadsaťročí výrazne vzrástlo fajčenie marihuany medzi dospievajúcimi mladými ľuďmi. Štúdia tiež potvrdzuje, že sa nedá z marihuany predávkovať.

Odborný poradca na závislosti Wayne Hall, ktorý pracuje pre WHO, skúma konope od roku 1993 a stanovuje dôsledky fajčenia marihuany na duševné a fyzické zdravie. "Marihuana je podobne návyková ako heroín alebo alkohol. Často je dokonca ťažšie dostať človeka zo závislosti od marihuany ako od heroínu, lebo nevieme, ako na to," tvrdí Hall.

Skúmaním zistili, že pravidelným fajčením marihuany vzniká veľké riziko syndrómu závislosti. Jeden z desiatich dospelých a každý šiesty, ktorý začne už v adolescentnom veku, sa stávajú závislými.

"Príliš časté fajčenie marihuany nie je liek, ako si to mnohí myslia. Táto štúdia dokazuje, že tu existuje súvislosť s psychózou a schizofréniou, hlavne u tínedžerov. Všeobecný názor, že tráva je neškodná, je potrebné zmeniť," hovorí Mark Winstanley z kliniky Rethink Mental Illness.

U tých, ktorí pravidelne fajčia marihuanu je dvojnásobné riziko, že sa u nich vyvinú psychotické príznaky a poruchy, a to najmä v prípade, ak už mali alebo majú v rodine takúto anamnézu a začnú s marihuanou v období dospievania.

Ďalšie zistenia, ktoré sa objavili v štúdii Svetovej zdravotníckej organizácie:

  • U tínedžerov, ktorí fajčia marihuanu pravidelne, je dvojnásobné riziko schizofrénie alebo iných psychotických symptómov v dospelom veku.
  • Taktiež dosahujú horšie výsledky v škole.
  • Znižuje sa im intelekt.
  • Pravidelný fajčiari majú vyššie riziko vzniku chronickej bronchitídy a ak budú pokračovať do stredného veku, tak sa zvyšuje aj riziko infarktu myokardu a iných chorôb srdca.
  • Šoférovaním pod vplyvom marihuany sa zdvojnásobuje riziko nehody. Zvyšuje sa ešte v kombinácii s alkoholom.
  • Fajčenie marihuany v tehotenstve ohrozuje rast dieťaťa.

Štúdia WHO bola zverejnená vo vedeckom časopise Addiction. Napriek všetkým zisteniam v rôznych štúdiách je za legalizáciu až 71 percent čitateľov britského The Mirror. Čo si myslíte vy?


VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti