Zahraničné

Nobelovu cenu za fyziku dostala trojica Japoncov za vývoj LED diódy

Japonskí vedci Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šuji Nakamura sa stali v Štokholme laureátmi Nobelovej ceny za fyziku.
Japonskí vedci Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šuji Nakamura sa stali v Štokholme laureátmi Nobelovej ceny za fyziku. Zdroj: TASR

Vďaka objavu luminiscenčných diód máme k dispozícii trvácnejšie a účinnejšie alternatívy k starším zdrojom svetla," uviedol v prejave pri príležitosti udeľovania Nobelovej ceny predstaviteľ Švédskej kráľovskej akadémie vied v Štokholme.

Trojica japonských vedcov Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šuji Nakamura získali dnes v Štokholme Nobelovu cenu za fyziku za vývoj luminiscenčnej diódy (LED)- nového zdroja svetla, ktorý je energeticky úsporný a šetrí životné prostredie. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Švédskej kráľovskej akadémie vied.

"Vďaka objavu luminiscenčných diód máme k dispozícii trvácnejšie a účinnejšie alternatívy k starším zdrojom svetla. Vzhľadom na to, že približne štvrtinu elektrickej energie spotrebujeme na účely osvetlenia, luminiscenčné diódy pomáhajú šetriť prírodné zdroje," uviedol v prejave pri príležitosti udeľovania Nobelovej ceny za fyziku predstaviteľ Švédskej kráľovskej akadémie vied v Štokholme.


Isamu Akasaki pracuje na univerzite Meijo v Japonsku a Hiroši Amano je profesorom fyziky na univerzite v Nagoji. Šuji Nakamura sa narodil v Japonsku, ale má americké občianstvo a pracuje na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare.

Cena za fyziku je druhou z každoročne udeľovaných Nobelových cien. Prestížne ocenenia za mimoriadny prínos v oblasti vedy, literatúry a mieru sa v súlade s poslednou vôľou vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela udeľujú od roku 1901.

ŠTOKHOLM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.