Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine, podľa Naďa sme zaň našli náhradu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine. Tajný presun trval podľa informácií TV Markíza dva dni. Najskôr ministerstvo obrany presunulo systém bližšie k východnej hranici a potom na Ukrajinu. Obranný systém S-300 je pôvodne ruskej výroby. Minister obrany Jaroslav Naď konštatoval, že za systém sme našli náhradu a ochrana Slovenska je zabezpečená

Informáciu neskôr potvrdil na sociálnej sieti aj premiér Eduard Heger.

„Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu. Darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Rovnako ubezpečujem, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov,“ konštatoval.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine. Za toto gesto Slovensku poďakoval aj americký prezident Joe Biden. 

Minister obrany na sociálnej sieti uviedol, že ochrana a obrana Slovenska je plne zabezpečená. Darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená štvrtou batériou systému Patriot, ktorý už pokryje celé územie Slovenska. Doraziť by mala v priebehu nasledujúceho týždňa a ostane na našom území tak dlho, ako to bude potrebné.

Podľa jeho slov v priebehu budúceho týždňa má doraziť štvrtá batéria systému Patriot, ktorú poskytnú americkí spojenci. Všetky batérie budú postupne rozmiestnené tak, aby pokryli územie Slovenska a budú tu dovtedy, kým to bude potrebné.

Zastáva názor, že ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu.

Prečítajte si tiež:

​„Neťaháme Slovensko do vojny. Darovanie systému neznamená, že sa Slovenská republika stala súčasťou konfliktu, kto to tvrdí, klame. Konáme v zmysle dohovorov a postupujeme rovnako, ako ostatné demokraticky zriadené spoločenstvá, ktoré si uvedomujú, že boje na Ukrajine, sú zároveň otázkou našej budúcnosti," konštatoval rezortný šéf.

Naď ďalej konštatoval, že v prvom rade rezort myslí na bezpečnosť Slovenska a našich obyvateľov, preto tento krok spravil až v momente, kedy Slovensko malo za systém S-300 potvrdenú adekvátnu náhradu, presne tak, ako sme to avizoval. „V porovnaní so systémom S-300 sovietskej výroby s minimálnou možnosťou servisovania a končiacou technickou životnosťou je to skvelá správa pre Slovensko a zároveň veľká pomoc pre Ukrajinu,“ priblížil.

​​Minister zahraničných vecí Ivan Korčok konštatoval, že systém S-300 je obranný systém a na rozdiel od ruských útočných zbraní, nikoho neohrozuje. „Nech Rusko skončí vojnu, prestane útočiť na Ukrajinu a nebude tu debata o S-300,“ napísal na sociálnej sieti.

Tvrdí, že nemôže byť ani reči o tom, že poskytnutím S-300 sme oslabili našu protivzdušnú obranu, pretože v týchto dňoch sme získali ďaleko sofistikovanejší systém protivzdušnej obrany. „Definitívne sa tak odpútavame od dlhoročnej závislosti na ruskej technike, ktorej pokračovanie je pri ruskej agresívnej politike neudržateľné,“ dodal.

​Reakcie na presun S-300

Strana HLAS -SD považuje medializované informácie o presune systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu za ohrozenie obranyschopnosti Slovenska a za podvod súčasnej vlády na svojich vlastných občanoch.

„Minister obrany Naď zdôrazňoval, že S-300 bude vyradený z výzbroje ozbrojených síl SR iba vtedy, ak bude zaň zabezpečená adekvátna náhrada. Tento sľub sa zatiaľ nepodarilo naplniť a sám minister Naď nedávno hovoril o časovom horizonte niekoľkých mesiacov až rokov. Je zrejmé, že doteraz rozmiestnené Patrioty plnohodnotne nenahrádzajú systém S-300. Vyzývame ministra Naďa, aby vysvetlil tento nezmyselný krok vedúci k zníženiu úrovne bojovej pripravenosti ozbrojených síl SR,“ napísala v reakcii hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Predseda Smer-SD Robert Fico tvrdí, že týmto krokom zatiahla prezidentka Zuzana Čaputová s premiérom Slovensko do vojny. „Darovanie multimiliónového systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine je vojnovým činom s nedoziernymi následkami pre Slovensko. Smer-SD pre to podá návrh na odvolanie vlády,“ vyhlásil na videu na sociálnej sieti.

Systém podľa neho chránil slovenské jadrové elektrárne a priemyselné centrá. Tvrdí, že systém S-300 je výkonnejší a presnejší ako systémy Patriot. „Čaputová s Hegerom darovali Ukrajine jediný systém v slovenskom vlastníctve a ako alternatívu akceptujú navozené americké Patrioty, ktoré nie sú ani v našom vlastníctve a ani ich nevieme používať," povedal Fico.

Systém je podľa neho schopný na veľkú diaľku zasiahnuť až šesť cieľov. "Či už ide o lietadlá, rakety alebo bezpilotné drony. Bude použitý v ukrajinsko-ruskom konflikte, čiže Slovensko bude mimoriadne účinnou zbraňou zúčastnené na tomto konflikte," povedal Fico s tým, že sa týmto krokom nesledujú záujmy Slovenska. Zároveň oznámil, že Smer-SD organizuje v nedeľu (10. 4.) podvečer "protivojnové" stretnutie pri vojenskom pamätníku Slavín v Bratislave.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.