Zahraničné

FBI žiada o pomoc. Hľadajú vraha z Islamského štátu

Ilustračná snímka
Zdroj: Internet

FBI tiež požiadala verejnosť o pomoc pri identifikácii občanov USA, ktorí odchádzajú do zámoria, aby tam bojovali v radoch teroristických skupín.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po identite muža so severoamerickým prízvukom, ktorý sa objavil vo videozázname zverejnenom v septembri extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS) a bol určený pre západné publikum.
Zverejnená časť záznamu zachytáva muža oblečeného v maskáčoch s hlavou a plecami zakrytými kuklou. Muž hovorí po anglicky a po arabsky a stojí pred skupinou mužov, ktorí sú údajne väzňami IS.


FBI pátra po identite tohto muža. "Dúfame, že niekto by mohol tohto človeka spoznať a poskytnúť nám tak kľúčové informácie," uviedol námestník riaditeľa divízie FBI pre boj s terorizmom Michael Steinbach. Dodal, že dôležitá je každá informácia.

FBI tiež požiadala verejnosť o pomoc pri identifikácii občanov USA, ktorí odchádzajú do zámoria, aby tam bojovali v radoch teroristických skupín, alebo ktorí sa odtiaľ vracajú. Občania môžu svoje podozrenie oznámiť na webovej stránke . 

Vlády západných štátov priznávajú prípady, keď ich občania odišli alebo sa chystajú odísť do Sýrie, kde sa pridávajú k radikálnym povstaleckých skupinám vrátane momentálne najmilitantnejšieho IS, ktorý v uplynulých týždňoch zachvátil rozsiahle územia Sýrie a Iraku.
Islamisti pred nedávnom šokovali zverejnením videí so záznamami brutálnych vrážd niekoľkých rukojemníkov zo Západu. Rovnaký šok však spôsobila aj skutočnosť, že vrah minimálne jedného z nich hovoril s britským prízvukom. 

V snahe zastaviť postupujúce jednotky IS vytvorili Spojené štáty koalíciu krajín, ktoré sa od augusta podieľajú na náletoch na pozície IS v Iraku. Od septembra sa terčom útoku spojeneckej koalície stali aj bašty IS v Sýrii.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti