Zahraničné

Testy ukázali, že muž, ktorý leží v českej nemocnici, ebolu nemá

Vírus ebola
Zdroj: TASR

Lekári zatiaľ netušia, čo pacienta trápi.

V pražskej nemocnici Na Bulovce vo štvrtok hospitalizovali muža (56), u ktorého existovalo podozrenie, že má ebolu. Testy našťastie smrtiaci vírus nepotvrdili.

"Môžem potvrdiť, že výsledok testu na ebolu u hospitalizovaného muža už dorazil," povedal TN.cz hovorca nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. Zároveň poprel nepotvrdené informácie, že sa špecialisti v nemocnici starajú o ďalšieho pacienta s podozrením na ebolu.

"Nevieme presne, čo pacienta trápi, je však už jasné, že ebola to nie je," povedal predseda Českej vakcinologickej spoločnosti Roman Prymula.

Muž, ktorý sa vrátil z Libérie, mal príznaky, ktoré by mohli byť práve prejavom krvácavej horúčky. Hlavný hygienik ČR Vladimír Valenta uviedol, že muž sa do Česka z Afriky vrátil pred 22 dňami a nikto z jeho okolia žiadne príznaky nemá. Do nemocnice Na Bulovce ho previezli v sanitke, nie však v špeciálnych nosidlách.

"Asi pred hodinou sme hospitalizovali muža, u ktorého preverujeme, či nie je chorý ebolou. Jeho príznaky a zdravotný stav pripomínajú ebolu, ale môžu byť podobné celej rade chorôb," uviedol ešte vo štvrtok popoludní hovorca nemocnice Martin Šalek.

Lekári odobrali mužovi vzorky, ktoré poslali do laboratória v Berlíne. Len tá má totiž vybavenie na to, aby odhalila, či človek je chorý ebolou alebo nie.

V Česku ide už o druhý prípad podozrenia na ochorenie ebolou. V polovici septembra bol s podobnými príznakmi v Pardubiciach hospitalizovaný študent z Tanzánie, pri ňom sa ale podozrenie vyvrátilo.
PRAHA/tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.