Zahraničné

Nobelovu cenu za mier získali Kailash Satyarthi a Malála Júsafzajová

Pakistanské dievča Malála Júsufzajová na archívnej snímke.
Zdroj: TASR

Za tohtoročných favoritov boli považovaní aj pápež František či bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.

Laureátmi tohtoročnej Nobelovej ceny za mier sa stali indický bojovník za práva detí Kailash Satyarthi a pakistanská aktivistka za vzdelávanie dievčat Malála Júsafzajová. Oznámil to dnes Nórsky Nobelov výbor, ktorý tento rok dostal rekordných 278 nominácií.

17 years old, Pakistani Malala Yousafzay: 1/2 #nobelprize2014 in Peace @MalalaFund pic.twitter.com/1HCQNC4gjW

- The Nobel Prize (@NobelPrize) October 10, 2014

Členovia výboru ich ocenili za ich zápas proti útlaku detí a mladých ľudí a za práva všetkých detí na vzdelanie

Na prestížne ocenenie, dotované sumou osem miliónov švédskych korún (v prepočte 876-tisíc eur), bolo celkovo navrhnutých 231 osobností a 47 organizácií.

Za tohtoročných favoritov boli považovaní aj pápež František či bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. Medzi možnými laureátmi sa spomínala aj Júsafzajová, meno indického aktivistu však v úvahách nefigurovalo.

BREAKING NEWS: The #nobelprize2014 in Peace is awarded to Indian Kailash Satyarthi and Pakistani Malala Yousafzay pic.twitter.com/W1K0rh9An6

- The Nobel Prize (@NobelPrize) October 10, 2014

Medzi známymi nominantmi bol aj konžský gynekológ Denis Mukwege, poskytujúci pomoc obetiam hromadného znásilnenia, ruský opozičný denník Novaja Gazeta či obyvatelia juhotalianskeho ostrova Lampedusa, ktorí čelia bezprecedentnému náporu imigrantov.

Ako zvyčajne, pred oficiálnym oznámením neprenikli do médií žiadne informácie o tohtoročnom laureátovi. Člen Nórskeho Nobelovho výboru Geir Lundestad však naznačil, že výber bol ťažší než v predchádzajúcich rokoch. Päťčlenný výbor musel absolvovať, namiesto obvyklých piatich či šiestich, až sedem stretnutí.

Vlani získala Nobelovu cenu za mier Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá dohliadala na likvidáciu bojových plynov v Sýrii. V roku 2012 bola ocenená Európska únia za dlhodobé úsilie v zjednocovaní kontinentu a presadzovaní demokracie a mieru.

OSLO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.