Zahraničné

Hrdinka z Česka! Spávala s nacistami, aby ich nakazila pohlavnou chorobou

tabula.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Ľudia po nej pľuli a nadávali jej do prostitútok a zradkyne. Ona sa ale takto mstila nacistom za to, že ju nakazili a znásilnili krátko potom, ako začali okupovať Česko.

Na prednej stene domu v Třeboni na Přemyslovej ulici visí pamätná doska s textom: "Trebonskému dievčaťu, ktorá za svoj zvláštny spôsob odboja proti nemeckým okupantom, zaplatila životom." Tento text mnohým miestnym nedáva spávať.

Dom patrí známemu pražskému advokátovi Karlovi Frimlovi (79). Z Třeboně pochádzali obaja jeho rodičia a on sám tu má pobočku svojej právnickej kancelárie. Príbeh o neznámom dievčati mu rozprávala jeho mama Emília. Tak sa rozhodol, že si ju uctí pamätnou tabuľou.

"Moja maminka mi po oslobodení veľa rozprávala o okupácii, o tom čo tu robili Nemci a ako týrali Čechov. Ale hovorila mi tiež o tom, ako s nimi niektorí spolupracovali" spomína pre blesk.cz Friml. Medzi kolaborantov patrila aj istá česká zdravotná sestra, ktorá žila sama a jej meno ani v tom čase nikto nepoznal. Pracovala v nemeckom lazarete pre zranených vojakov a dôstojníkov v kúpeľoch Berta. Ľudia vedeli, že sa "ťahala" s Nemcami. 

Zdroj: Profimedia.sk

"Mala veľa nemeckých milencov, ale každý po čase zmizol. Bolo ich vraj šesť až desať, niekto hovorí že aj viac. Po zoznámení s ňou z ničoho nič zmizli, akoby sa prepadli pod zem. Tajná štátna nemecká polícia si to všimla a nasadila na ňu do lazaretu tajného agenta provokatéra," dodal Friml.

Sestra ale agentovi svoju starostlivosť dlho nevenovala. Trvalo dva alebo tri týždne, keď ju zatkli. Prehovárala ho totiž k dezercii s tým, že má spojenie na odbojovú organizáciu, ktorá mu pomôže.

"Možno najťažšie pre ňu bolo, že ešte keď chodila slobodne po Třeboni, ľudia na ňu pľuli. A ona zatiaľ bojovala ženskými zbraňami, až do svojej popravy. Nemci ju zastrelili," zhrnul pre blesk.cz Friml.

Aj keď o zdravotnej sestre nevie nič okrem toho, čo mu povedala jeho mama, vrátane toho, že istý čas mala žiť práve v jeho dome, cítil potrebu vzdať jej hold. "Tiež mi bolo ľúto, že zmizla v anonymite a bola v skutočnosti hrdinka. Tak som nechal vyrobiť tu pamätnú tabuľu a v roku 1999 som ju pripevnil na svoj dom," vysvetlil advokát. Okoloidúci často ťukajú na okno a chcú vedieť, komu je tabuľa venovaná.


Ďalšia verzia

Text na tabuli zaujal aj predsedkyňu Spolku priateľov Třeboně a regionálnu historičku Jiřinu Psíkovú (68). Vedie mestské múzeum, má prístup k archívom a záznamom aj z obdobia okupácie, oslobodenia a čias po ňom.

"Prehľadala som, čo som mohla, vypočula veľa pamätníkov, ale ženu primeraného veku, na ktorú by sa príbeh hodil, som na Přemyslově ulici nenašla," povedala. Zároveň ale dodala, že sa s príbehom stretla v niekoľkých verziách. "Niekto hovorí, že to bola ľahká ženská s pohlavnou chorobou a nakazila pár nemeckých dôstojníkov, ktorí mali posádku na třebonskom zámku. Podľa iných to bolo skutočná vlastenka, vraj znásilnená a nakazená Nemcami, tak im to takto vracala," hovorí Psíková. 

Podobný prípad

Po oslobodení v máji 1945 sa začalo v Třeboni aj zúčtovanie so zradcami a kolarobantmi. Zatýkali ich dobrovoľníci s partizánmi a presunuli ich do zámku. Medzi nimi bola aj Mária Fridlová, prostitútka, ktorá preukázateľne udala niekoľko třebonských vlastencov gestapu.

"Kto dnes posúdi jej vinu? Třeboň je ale malé mesto, každý tu o každom vie, čo je zač a o Fridlovej sa to vedelo určite tiež," hovorí Psíková. Udavačka sa súdu ani nedočkala. Zatkli ju 13. mája a ešte v tú noc spáchala samovraždu skokom zo zámockého okna.

Jej osud je ale v niečom podobný osudu neznámej pomstiteľky, ale obe ženy sú od seba nekonečne vzdialené. A taká bola vojna.

ČESKÁ REPUBLIKA/ nt, blesk.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.